Webmaster

2019 SEO kuralları değişiyor

SEO her yıl hızla değişiyor, sürekli olarak yeni algoritmalar ortaya çıkıyor ve Google sık sık web yöneticisi kurallarını yeniden düzenliyor. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar hızlı bir şekilde bu duruma adapte olmak zorundadır.İşletmenizin web site adresine rekabette üstünlük sağlamak için SEO kurallarına hakim olmanız gerekmektedir.

Sağlam içerik oluşturma ve metin yazarlığı , ziyaretçilerinizi derinden etkileyecek backlink, SEO uygulaması, site hızı ve şema gibi teknik trendlerden haberdar olmayı unutmayın. 2019’da pazarlama dünyasını ele geçirecek olan gelişmekte olan AI devrimini memnuniyetle karşılamamız için önerdiğimiz AI tabanlı araçlardan edinmekten çekinmeyiniz.

Bütün bunlar zor görünüyorsa , derin bir nefes alın. SEO‘nun temellerini bile anlama çabasında bulunmak , web sitenizin daha yüksek tıklama oranları, katılım ve tabii ki sıralamaları kazanmasına yardımcı olacaktır .

Ancak, nişinizdeki rekabetçi terimler için nasıl sıralamaya başlayabileceğiniz, endüstrinizde bir düşünce lideri olarak kabul edilebilecek ve organik arama trafiği ile daha fazla para kazanabileceğiniz konusunda daha kişiselleştirilmiş, özel bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa, zaman kaybetmeden iyinet.com ailesine katılın.

İyinet webmaster forum sitesinde, bir çok alanda, sahasında uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Türkiye’nin ilk webmaster sitesi olan iyinet, son iki ay içerisinde çok ciddi değişim ve gelişim sürecinden geçmiştir. Tüm ziyaretçilerin siteden en iyi şekilde yararlanması hedeflenmiştir. Bu perspektifte yenileşme ve gelişme süreci devam etmektedir ve edecektir.

2019 SEO kuralları değişmiştir ve değişmeye devam etmektedir. Değişen Google algoritmaları ve yeni SEO trendleri hakkında güncel bilgileri iyinet üzerinden takip edebilirsiniz.

2019 SEO Kurallarında nasıl yenilikler var ?

Yeni SEO kurallarında örnek bazı tekniklerden bahsetmek istiyoruz.

Yerel SEO Tekniği

Yerel arama motorları için teknik SEO yapmak, daha önce de bahsettiğimiz gibi gittikçe önem kazanmaktadır. Teknik SEO yerel arama motorları için hala oldukça faydalıdır. Tuğla ve harç dükkanları ; giyim ve aksesuar mağazaları için ziyaretçilere önceden bazı terimsel bilgileri ve bunun yanında mağazaya ait bilgileri sunmak emin olun çok faydalı olacaktır.

Yerel SEO Teknikleri

İşletmenizi yerel aramalar için optimize etmenize yarayacak bazı yararlı terimler ve teknikler:

Öncelikle, şema işaretlemesinin bugün SEO’nun en güçlü ve en az kullanılan bölümlerinden biri olduğunu bilmeniz gerekir . Şema, temel olarak, arama kullanıcıları ve arama motorlarına daha fazla bilgi verebilecek kısa bilgi parçacıklarıdır. Hepsinden iyisi, şema işaretlemeleri fazladan kodlama gerektirmez ve Google, Yahoo ve Bing arasındaki nadir bir işbirliği olan Schema.org’a  eklenebilir .

Şema, yerel arama yapanlara, mekanın saatleri, konumu, genel bilgileri ve daha fazlası hakkında sayfanın kendisini ziyaret etmeden ek bilgiler veren liste kullanır. Bu da hem firmaya hem ziyaretçilere avantaj sağlamaktadır.

Wayback Makinesi

Rakiplerinizin ne yaptığını ve bu yapılanların ne kadar iyi çalıştığını görmek için her zaman tetikte olun. 

Rakipler hangi teknikleri kullanıyorlar?

 Yaklaşımlarını nasıl değiştirdiler? 

Hangi hatalardan ders çıkardılar?

Tüm bunları öğrenmeniz mümkündür.

Rekabetinizin nasıl değiştiğini görmek için harika bir araç. Pazarlamacıların arşivlenmiş web sayfalarının petabaytlarına erişmelerini sağlayan Wayback Machine  çok kullanışlıdır. Wayback Machine’in kapsamlı veritabanına göz atarak, rakiplerinizin markasının ve web varlığının gelişimini izleyebilirsiniz. Bu da size hızlı yol almanız için büyük avantaj sağlayacaktır.

Wayback Machine’in sunacağı bazı ilginç dersler vardır. Title Boxing’in alttaki iki ekran görüntüsüne bir göz atın. En üstteki resim, 2007 senelerinde, Wayback Machine’deki ana sayfalarının bir ekran görüntüsüdür, en alttaki resim ise 2018’den bir ekran görüntüsüdür .

Farklılıklar oldukça açık. 2007 yılında, web düzeni çok daha karışık ve kalabalıktı. Önemsiz görünümlü resimler, sıkan küçük ve gezinmesi zor kenar çubukları. Çok itici değil mi ?

Bununla birlikte, 2018’de, kullanıcı deneyimi çok daha düzenli hale getirildi. Ziyaretçiler, üst kısımda “Eldivenler” ve “Boks Torbaları” gibi kategorilerle işaretlenmiş, net ve kullanımı kolay bir kenar çubuğu ile karşılanıyor. Alıcıların tam olarak neyin satışta olduğunu görmelerini sağlamaktadır.

Özetle: Yeni web sitesi, minimalist bir yapıya sahipti, önceki karışık, biraz kaotik formattan uzaklaşmıştı. Bu da uygulama konusunda düşünmek isteyeceğiniz bir değişiklik olabilir. 2019 SEO kuralları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

Bu yazımızla 2019 SEO kurallarının artık eskisi gibi olmayacağı hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Umarız amacına ulaşmıştır.

İyinet, 2019 SEO kuralları hakkında daha fazla bilgi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda tüm webmaster arkadaşlarımızın konu altında desteklerini bekliyoruz.