Teknoloji

2020 IMEI Kayıt Ücreti Zammı Netleşti!

Kayıt ücretlerine Temmuz 2019 tarihinden itibaren zam gelmişti. Bu zammın ardından yeni zammında yolda olduğunu sizlere duyurmuştuk. Önümüzdeki hafta yılbaşına gireceğimizden ötürü yeni zam da bizleri karşılayacak. İşte, 2020 IMEI Kayıt Ücreti Zammı Netleşti!

Kayıt ücretine gelen zam ile beraber insanlar her ne kadar bunun fazla olduğunu söylese de gelen zamdan geri dönüş yok gibi gözüküyor. İşte gelen kayıt ücreti zammı!

2020 IMEI kayıt ücreti zammı

Ehliyet, pasaport ve trafik cezalarına gelecek 2020 yılındaki zammın belli olmasıyla beraber, yurt dışından alınan telefonlara gelecek zam oranları da belli oldu. Geçtiğimiz dönemde oldukça büyük zamla karşı karşıya kalınan yurt dışı cihazlar için bu kez de durum aynı gözüküyor. Peki, IMEI Kayıt ücreti zammı ne kadar?

Temmuz ayında 618 TL den 1500 TL’ye çıkartılan IMEI kayıt ücreti, 2020 yılıyla beraber %22.58 oranında artış gösterecektir.Yeni yıla kadar yapılacak olan kayıt ücretleri için 1500 TL geçerli olacak olsa da eğer IMEI kaydı yapacaksanız geç kalmamanızı tavsiye ederiz.

%22.58 ilk yeni zamla beraber 2020 yılında IMEI kayıt ücreti 1838 TL olacaktır. Örnek verecek olursak eğer, yurt dışından iPhone 11 Pro modelini 999 dolar fiyat etiketi ile satın aldığınızda yaklaşık olarak 6000 TL olarak Ödemiş olacaksınız. Üstüne 1838 TL’lik kayıt ücreti de eklendikten sonra cihaz 7838 TL’lik fiyat etiketi ile Türkiye de kullanıma hazır olacaktır.

Bu süreçte de yurt dışı cihaz alımları ve Türkiye’den alma arasındaki farkları iyi araştırıp karar vermek gerekiyor. Yüksek fiyat etiketine sahip olan cihazlar için her türlü ucuz olsa da bazı ucuz ve orta segmentli cihazlar için ederinden fazla kayıt ücreti ödemeniz gerekebilir.

Kayıt ücretleri her yıl farklılık gösterdiği gibi bu yıl da değişiklik gösterecek gibi gözüküyor. 2020 yılına giriş yapmadan gelen zamlar bizi oldukça fazla etkilemiştir. Gelen zamlar insanları her ne kadar etkilese de insanlar için zorunluluk arz eden telefonlara gelen zamlar hiçbir şekilde telefon kullanıcılarını etkilememektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Chrome Üzerinden Artık Videolar Kontrol Edilebilecek!