Genel

Ağız Kokusu Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Ağız kokusu, hem kişinin kendisini hem de etrafındakileri rahatsız edecek nahoş bir durum olarak bilinmektedir. Ağız kokusunun en sık rastlanan nedeni ise kişinin ağız bakımına dikkat etmemesi ile alakalı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişi ağız bakımına fazlası ile dikkat ediyor fakat yine de bu rahatsız edici koku azalmıyor ya da geçmiyorsa bunun başka sebepleri de olabilmektedir. Bir kişide uzun süreli ağız kokusu problemi oluşmuşsa bu durumun sebepleri en ince ayrıntısına kadar araştırılmalıdır.

Sabah vakitlerinde ya da uykudan yeni uyanıldığında oluşan kötü koku çoğu zaman fizyolojik ve tamamen normal bir durum olarak görülmektedir. Yiyecek parçalarının dişlerin arasına girerek ya da dil üzerinde birikmesi ile kötü koku oluşabilmektedir. Bu tür rahatsız edici bir koku genellikle kalıcı olmaz. Ağız bakımı detaylı olarak yapıldığı takdirde bu kokudan eser kalmayacaktır.

Ağız içerisinde oluşan diş ya da diş eti rahatsızlıkları sonucunda da ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir. Ara sıra da olsa ağız dışı ile alakalı olarak da kötü bir koku ortaya çıkabilir. Burun eti, mide ya da üst solunum yolları ile alakalı olan hastalıklar sonucunda ağız kokusuna rastlandığı görülmüştür. Bu tarz bir duruma rastlandığı takdirde araştırılmalı ve muhakkak tedavi ettirilmelidir.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Sağlıksız beslenen birisi ile sağlıklı beslenen birisinin diş sağlığı aynı olmayacaktır. Tüketilen zararlı besinler de çoğu zaman ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu nedenle dengeli beslenmeye muhakkak özen gösterilmesi gerekmektedir. Ağız bakımın temel faktörleri vardır. Dişlerin düzenli ve günlük bir şekilde fırçalanması ilk kuraldır. Gargara, diş ipi gibi önem arz eden ürünler de destek amaçlı kullanılmalıdır. Bakımı iyi yapılmayan bir ağızda arta kalan yemek artıkları zararlı bakterilerin üremesine sebep olacaktır ve bu durumun en net sonucu olarak kişide ağız kokusu rahatsızlığı meydana gelecektir. Bunun yanı sıra antibakteriyel türde olan ağız gargaraları da ağız kokusunun azaltılması konusunda etkin rol oynamaktadır. Takma dişler iyi temizlenmez ise ağız kokusuna davetiye çıkarır.

Ağız kokusu kalıcı ise ya da kişinin ağzında kötü bir tat oluşuyor ise, Periodontal yani diş eti hastalığının başlangıcı olabilmektedir. Ağız kokusunun temel sebebi diş eti rahatsızlığı ile alakalı ise geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Aksi takdirde kişinin çene kemiği ve dişleri olumsuz durumların içerisine girebilir.

Sinüzit, ağız kuruluğu, ağız içi mantar enfeksiyonları, alkol kullanımı, diş çürükleri, kişinin uzun bir süre boyunca aç kalması, tütün ürünleri, bademcik iltihabı, bağırsak ve mide ile alakalı olan hastalıklar da ağız kokusuna davetiye çıkarabilmektedir.

Ağız Kokusunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız kokusu kendi başına bir hastalık değildir. Fakat ağız kokusu, genel olarak hastalıkları haber veren bir belirti olarak bilinmektedir. Tükettiğiniz gıdalar ile alakalı olarak oluşum gösteren ağız kokusu, çoğunlukla anormal değil normal olarak kabul edilmektedir. Bazı ağız kokuları ise tamamen patolojik bazı durumlar sonucunda oluşur. BU patolojik durumlara birkaç örnek verelim:

 1. Faranjit
 2. Diş çürükleri
 3. Boğaz ile alakalı olan hastalıklar
 4. Sinüzit
 5. Karaciğer yetmezliği
 6. Sindirim sistemi ile alakalı olan birtakım hastalıklar
 7. Şeker hastalığı
 8. Böbrek hastalıkları

Ağız Kokusu Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Eğer ağız kokusu diş eti hastalığı ile alakalı olarak meydana gelmiş ise, bir diş hekimi bu hastalığın tedavisini yapabilir. Ağız kokusu sadece kişiyi rahatsız etmekle kalmaz, etrafındaki kişileri de rahatsız etmeye başlar. Diş çürükleri de ağız kokusuna zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple kişinin dişlerinde çürük olup olmadığını anlamak için röntgen çekimi yapılmalıdır ya da diş muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene sayesinde diş eti hastalığının teşhisi de sağlanabilir. Kan ile alakalı tetkikler de araştırma yapılması adına istenebilmektedir.

Ağız Kokusu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Ağız kokusunun birinci ve en bilinen tedavi yöntemi kişinin ağız bakımını layığı ile yerine getirmesi ile alakalı olmaktadır diyebiliriz.
 • Her yemek sonrasında kişi üşenmeden diş ipi yardımı ile dişlerinin aralarını nazikçe temizlemelidir.
 • Florürlü diş macunu kullanılmalıdır.
 • Günde 3 – 4 kez 3’er dakika dişler fırçalanmalıdır.
 • Antibakteriyel gargara kullanılmalıdır.
 • Dil temizlemek için üretilmiş olan alet ile dilinizin üzerinde biriken tüm bakterileri de düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir.
 • Protez dişler gece uyumadan evvel çıkarılmalıdır ve temizliğine de her zaman dikkat edilmelidir.
 • Bol bol su içilmelidir.
 • Sigara tüketimine son verilmelidir.