Otomobil

Alfa Romeo İncelemesi

Alfa Romeo, 1910 senesi içerisinde İtalya’nın Milano isimli şehrinde, Milano asıllı aristokrat bir aile tarafından kurulmuş olan özel bir otomobil üreticisidir. Alfa Romeo‘nun kurucusu ise Nicola Romeo’dur. İsminin kaynağı; “ Anonima Lombarda Fabbricca di Automobili” ‘nin kısaltması ve de Nicola Romeo’nun soyadından oluşmaktadır. Ambleminin anlamı ise Beyaz zemin üstünde kırmızı haç olup, Milano şehrinin bir simgesidir ve “ Sforza Kalesi “’nin kapısından esinlenilmiştir. Taç giymiş, çocuk yutan engerek yılanı ise Haçlı Seferleri içerisinde başarısı ile övülmüş olan Visconti Ailesi’nin armasıdır.

Üretmiş olduğu spor model otomobiller ile dikkat çekmekte olan Alfa Romeo, ilk zamanlarda kamyon ile birlikte minibüs ve de troleybüs gibi türlü vasıtaları üretse bile daha sonrasında yalnızca binek otomobil üretme konusunda karar vermiştir.

Luraghi ile Zenginleşti

Luraghi ile kazanmış olduğu büyüme hızını Alfa Romeo bir daha hiç bir şekilde yakalayamadı. Yeni bir otomobil yaratmak amacı ile Nissan Japon Otomobilleri ile kalkışmış olduğu ortaklık Girişimi [ARNA; Alfa Romeo Nissan Outomobili] umut edilmekte olan sonuçları vermedi. 1986 senesi içerisinde Finmeccanica (Metal Sanayinin İşverenleri Birliği) bu şirketi Fiat grubuna verdi. FIAT şirketi tekrardan Lancia ile yapılandırıp 1989 senesi içerisinde faaliyete geçmiş olan ”Alfa Lancia S.P.A” yı kurmayı başardı. Aynı sene Alfa Romeo Stil Merkezi Arese’de yer alani Endüstriyel Tesislere taşındı. Bu bina ise Adalberto dal Lago işbirliği ile birlikte, işlevsel kısımların kriterlerine göre tasarlanmış idi.

Alfa Romeo Adeta Yeniden Doğdu!

”Yeniden Doğuş” gerçektende çok yakındı. Yeni Alfa Romeo’nun serisi ve de marka ile ürün geleneklerini otonom teknolojisine bağlı kalınıp devam ettirmek için çalışmaktaydı. Formula 1 dünyası içerisinde seksenli senelerde turbo motorlarda bir dönem yaşandı ve de havacılık teknolojileri otomobil proje ile üretiminde de kullanılmaya başlanmış oldu.

Tekrardan doğuşun on senesi 1990 – 2000 seneleri arasında yaşandı. Pomigliano tesisleri içerisinde 155 çıktı, onun hemen sonrasında ise 145 ve de 146 çıktı, bu arada Arese Tesislerinden yeni Spider ve de GTV modelleri üretildi. 1997 senesi 156 modelinin senesi olur ve de 1998 senesi içerisinde ”senenin otomobili” ünvanını almayı başarır. 1998 senesi içerisinde yeni en lüks otomobillerden ”166” piyasaya sunulmuş bulunmaktadır. 2000 senesine, üçüncü milenyum kapılarına gelinmiş olduğunda, 2001 senesinde ”2001 senesinin otomobili” ünvanını kazanan 147 modeli doğar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kredi Kartı Manyetik Teknolojisi