Teknoloji

AMD İnteli Piyasadan Silmeye Kararlı!

AMD, yakın gelecekte piyasaya çıkarmayı planladığı işlemcisi Ryen 9 3950X’ in bazı platformlarda değerlendirildi ve puanlandı. Çıkan sonuçlar İntel’in oldukça canını sıkacağa benziyor. AMD İnteli Piyasadan Silmeye Kararlı! olarak gözüküyor.  Açıklanan veriler dikkate alındığı takdirde İntel hakkında olumsuz düşüncelere girmemiz oldukça normaldir.

AMD İnteli Silebilir!

Kısa süre önce piyasaya çıkarmayı planladığı işlemcisi Ryen 9 3950X bazı platformlar üzerinde değerlendirildi ve puanlandı. Çıkan bu sonuçlar İntel işlemcisinin canını oldukça sıkmış durumda. İntel ile ilgili gelişmelerin ne olacağı hala tartışma konusu olsa da AMD İnteli piyasadan silebilir…

PassMark CPU, bilindiği üzere piyasada bulunan veya çıkması planlanan işlemcileri bazı testlerden geçirip onlara belirli puanlar vermekte. Son değerlendirdiği işlemci ise AMD Ryzen 9 3950X oldu. 16 çekirdek ve toplamda 32 iş parçacığına sahip olan nu işlemci, son zamanlarda tahtı sallanan İntel’e bir darbe daha vuracak gibi. Yapılan testlerde 34.009 gibi oldukça yüksek bir puan almayı başaran işlemci, İntel firmasının ürettiği bütün işlemcilerden çok daha güçlü gözüküyor. AMD markasının amiral gemisi pozisyonunda bulunan işlemci, İntel markasının amiral gemisi olan Xeon W-3175X’den daha yüksek bir puan alarak liderlik tahtına oturmuş durumda. AMD, piyasada bulunan en güçlü masaüstü işlemcisi olacağı uyarısını yapmıştı fakat kimse bu kadar güçlü olacağını beklemiyordu.

İşlemcinin teknik özelliklerine baktığımızda, 7nm’lik Zen 2 çekirdek mimarisine sahip olduğunu görüyoruz. Bu konfigürasyon daha önce hiç görülmemişti. Daha ilginç olanı ise, 12 çekirdek ve 24 iş parçacığı konfigürasyonuna da daha önce hiç tanıklık edilmemişti. İşlemcinin frekans hızına bakıldığında ise, baz olarak 3,5 GHz gözükse de bu değer 4,7 GHz hızlara kadar çıkabilecek. Toplamda 72MB gibi bir cache değeri sunan chipset, sıvı soğutma ile desteklendiği zaman işlemci tarihinin en iyisi olacağının sinyallerini veriyor.

Bakalım İntel 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladığı Ice Lake ve Cooper Lake işlemcileri ile tekrar liderlik koltuğuna oturabilecek mi? Eğer doğru bir fiyatlandırma politikası izlenir ise insanların tercihi tabi ki yılların lideri ve rüştünü ispatlamış İntel’den yana olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hosting Nedir? Çeşitleri Nelerdir?