Kişisel Gelişim

Anne Sütünün Faydaları ve Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne Sütü Nedir?

Anne ile bebeğin arasındaki ilişkiyi en üst düzeye taşıyabilmesi. Bunun yanında kendi bebeğinize özel tamamen ihtiyaçlarına ideal bir besindir.

Bebeğinizi bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır su dahil hiçbir ek besin ihtiyacı hissetmeden bebeğinizi beslemektedir. Ayrıca tamamen hijyenik hazırlama ve ısıtılma gibi işlemlere gerek duymadan beslenebildiği enfeksiyonlardan ve bütün hastalıktan koruyan mucizevi bir besindir.

Bebeğin anne sütü aldığında bebeğe sağlanacak yararlar nelerdir?

Bebek enfeksiyonlara ve bütün hastalıklara karşı en üst düzeyde korunacaktır. Bunun yanında vücudu için gerek duyduğu bütün besin öğelerine içermesi dolayısıyla büyümesinin kusursuz bir şekilde sürdürecektir.

Emzirmenin anne sağlığı üzerine olumlu etkileri nelerdir?

Meme kanserinden korucu etkisi vardır. Doğumdan sonra rahmin toplanmasını sağlamaktadır bunun yanında annenin kilo vermesinde özellikle yaklaşık 700 – 800 kalori kadar günlük ihtiyaçları ek bir enerji harcaması sağlayarak annenin düzenli olarak doğumda aldığı kilolardan kurtulmasını sağlayacaktır.

Anne emzirirken nelere dikkat etmeli?

Özellikle annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü annenin günlük ihtiyacının 700 – 800 kalori kadar enerji harcaması olmaktadır. Genellikle eskilerde bu enerji ihtiyaçlarını lohusa şerbeti veya komposto suyu gibi besinlerden ve şekerden sağlanmaktaydı. Özellikle bunlar boş enerji kaynağıdır annenin sadece kilo almasını sağlayacaktır kesinlikle anne sütünü arttırıcı etkisi yoktur.

Bu besinler yerine yoğurt, peynir, süt ve et gibi protein kaynaklarından bu açıklık giderilirse annenin sağlığı açısından daha olumlu olacaktır.

Anne sütü çocuğa en az altı verilmesi gereken bir besindir. Altı ay boyunca anne sütü almayan çocukların yaşamları boyunca dirençleri daha düşük olduğu gibi bebekliklerinde gelişimleri de biraz daha geç olmaktadır. Bundan ötürü doktorlar tarafından önerilen emzirme süreci minimum altı ay maksimum iki yaşına kadardır. İki yaşından sonra emzirilen bebeklerdeki sütün herhangi bir faydası olmadığı yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.