Akıllı Telefon

Apple 9 Milyar Dolarlık düşüş bekliyor

Apple CEO’su Tim Cook 2019 yılında iPhone gelirlerinin düşmesinden endişe duyduğunu dile getirdi. Yaklaşık 9 milyar Dolarlık bir gerileme olabileceğini ifade eden Cook, özellikle Çin başta olmak üzere Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerdeki piyasalarda oluşan tedirginliğin iPhone satışlarına olumsuz yansıyabileceğini dile getirdi. Öngörülen kayıp 9 Milyar Dolar olarak ifade ediliyor.

Tim Cook ilk çeyrek hedeflerini düşürdüklerini ve beklediklerinden daha az iPhone satışı olacağını duyurdu. Hedeflerine ulaşmak için azami çaba içinde olacaklarını da sözlerine ekleyen Cook, çabamızın yeterli olamayacağını düşünüyoruz ifadelerine yer verdi.

apple-iphone-x-
Apple 9 Milyar Dolarlık düşüş bekliyor

Cook, mektubunda daha düşük kazanç kılavuzu için çeşitli açıklamalar sunuyor: iPhone XS ve XS Max’in daha önceki lansman zamanlamaları, ABD dolarının gücü olan iPhone X ile karşılaştırıldığında, Apple’ın piyasaya sürdüğü yeni Apple ürünlerinin sayısı nedeniyle düşüş ve bazı pazarlarda genel ekonomik zayıflık hakim olmuştu. Fakat asıl sorun bu değil. Asıl sorun insanlar Apple’ın öngördüğü kadar yeni iPhone almıyorlar. Ekonomik bunalım özellikle 2018 yılı sonunda bunu bize gösterdi. Sadece Türkiye pazarında bile son 6 ayda bu düşüşü görmek mümkün.