Akıllı TelefonTeknoloji

Apple, Dünya için adım attı

Apple, Foxconn ve TSMC’yi iPhone’lar yaparken yalnızca yenilenebilir enerji kullanmaya ikna etti.

Apple’ın karbon bileşenlerinden oluşan ham maddesinin yüzde 74’ü tedarikçilerden geliyor. Dünya teknoloji devi Apple, Dünya’nın geleceğine yönelik olarak büyük çapta bir adım attı ve ürünlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılacağı yönündeki kararını tüm tedarikçi firmalara gönderdi.

Apple, Foxconn ve TSMC dahil 15 tedarikçisini,% 100 temiz enerji kullanarak Apple ürünleri üretmeye ikna etti. Yeni firmalarla birlikte, programdaki toplam tedarikçi sayısını 44’e çıkardı. Apple, şimdi 2020’ye kadar tedarik zincirinde dört gigawatt yenilenebilir enerji kullanma hedefini, ek bir gigawatt kullanarak aşmayı beklediğini söyledi.

Apple geçen yıl nisan ayında, tesislerinde 2019 yılı ortalarında tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacağını açıklamıştı. Apple 2019 ekim ayında perakende satış yerleri için aynı hedefi gerçekleştireceğini ekledi . Ancak, CNBC’nin haberine göre, Apple’ın kendi tesisleri yalnızca karbon ayak izinin dörtte birinden fazlasını oluşturuyor. Diğer yüzde 74 fabrika ortaklarından oluşuyor.

Bugünün duyurusu, bu tedarikçilerin zaten başardıklarını değil, yenilenebilir hedefe bağlı olduklarını söylüyor. Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, Reuters’e verdiği demeçte, Apple’ın bu taahhütleri yerine getirmediği takdirde Foxconn ve TSMC gibi tedarikçileri bırakıp bırakmayacağı konusunda yorum yapmayı reddetti.

“Gemiye çıkmaları biraz zaman aldı ve bu yüzden şimdi sahip olduklarına, tam olarak bunu yapmaya kararlı olduklarına inanıyoruz … ve açıkçası verdikleri sözden dönüp de yenilenebilir enerji kaynağından dönmeleri durumunda onların peşinde olacağız. Sana ne olacağını söyleyemem, ama umarım asla olmaz. ”

Apple, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada , iklim değişikliğini ticari faaliyetler için bir risk oluşturduğunu düşündüğünü açıklamıştı.