Teknoloji

Apple Final Cut Pro X Daha da Genişliyor

Pro X için hazırlanan güncellemelerle beraber sizlere yeni özellikler sunuyor hem de üçüncü taraf desteğini daha geniş hale getiriyor

Apple Final Cut Pro X modeli profesyonel video düzenleme uygulamaları konusunda hazırlamış olduğu son güncellemeyle farklı yenilikleri bizlerle bir araya getiriyor. Bu yenilikler içerisinde ise göze ilk çarpan düzenleme ara yüzü içerisinde üçüncü taraf uygulamasının entegre edilebilmesi oluyor.

Üçüncü taraf eklenti özellikleri ve özel efekt uygulaması Final Cut Pro X aracılığı ile uzun zamandır desteklense bile son güncelleme ile beraber düzenleme arayüzü üzerinden üçüncü tarafların sunduğu araçlara kolayca erişilmektedir. Apple’dan konu ile ilgili olarak verilen açıklamada da üçüncü taraf uygulama çeşitlerinin FCPX motoru ile beraber sıkı olarak entegre olmasına ilk kez izin verildiğine dikkat çekiliyor.

Apple söz konusu olarak üçüncü taraf entegrasyon uygulamalarında iş akış eklentisi yapılıyor. Final Cut Pro X arayüzleri üzerinde yerleştirilen bu eklenti uygulamaları, videoları düzenleyen kişilere medya uygulamasını kütüphaneler içerisine taşıyarak zaman akışı arasında oynatmayı eş zamanlama özelliği veriyor. Bu entegrasyon uygulaması üzerinden yararlanacak kişiler ise Frame.io, Shutterstock ve CatDV olarak yer alıyor. Söz konusu işlemler Mac App Store aracılığı ile ücretsiz olarak indirilmektedir. Apple’dan gerçekleştirilen açıklamalarda yeni iş akışı eklentileri üzerinde çalışıldığı da açıklandı.

Entegrasyon Özellikleri

Frame.io entegrasyonu özellikleri Final Cut Pro’nun rakipleri üzerinde bulunuyor. SRT uzantılı altyazı dosyalarının desteklenmesi konusunda farklı yenilikler Final Cut Pro X’te yer alıyor. Kelimelerin kliplere sabitlenmesi ile beraber klipler tekrar düzenlenebiliyorken altyazılar da uygun şekilde yapılıyor. Yakın zaman eklenecek yazılara dökme servisi entegrasyonuyla beraber Facebook ve YouTube gibi platformlar üzerinde kolayca paylaşılabilecek erişilebilir videolar yapabilirsiniz.

Apple aracılığı ile Final Cut Pro X kullanıcılarına sunulacak olan bir diğer özellik ise Karşılaştırma Görüntüleyicisidir. Bu özellik ile beraber videoları düzenleyen kişiler referans görüntülerini ayrı bir pencerede görüyor.

Apple Final Cut Pro X ile beraber Motion ve Compressor uygulamasını da güncelliyor. Motion konusunda bazı yeni filtrelerle beraber renk düzenleme ve derecelendirme özellikleri bir arada sunabiliyorken, Compressor’da da yüksek çözünürlüklü olarak yer alan kod çözümü konusunda 64-bit bir motora geçiş gerçekleştiriyor. Bunun yanında, Compressor’a da SRT alt yazı desteği kolayca eklenebiliyor. Final Cut Pro X, store üzerinden 1999,99 TL karşılığında indiriliyor.