Teknoloji

Apple Haberleri Gelmeye Devam Ediyor, Apple, Dark Sky’ı Satın Aldığını Açıkladı

Apple haberleri arasında dikkat çeken bir haber göze çarpıyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli büyük teknoloji devi Apple, Kickstarter projesi şeklinde hayata geçen ve bir hava durumu uygulaması olan Dark Sky’ı en sonunda satın almayı başardı. Apple, bu satın almayı resmi bir şekilde ilan etti ve ilerleyen günlerde Dark Sky uygulamasının Android işletim sisteminden kaldırılacağını duyurdu.

Apple Haberleri Android Kullanıcılarını Üzdü

Apple haberleri Android işletim sistemi kullanıcılarını üzecek cinsten. Firma tarafından, bundan sonra Android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların, pek çok kullanıcısı olan Dark Sky uygulamasını kullanamayacakları belirtildi. Hava durumunu güncel bir şekilde ve bölgesel olarak yayımlayan Dark Sky’ın Apple tarafından satın alınması, dikkatleri Apple firmasına yöneltti.

2011 yılında Kickstarter projesi şeklinde uygulamaya giren hava durumu aplikasyonunun Apple tarafından ne kadar bir fiyat karşılığında satın aldığı ise henüz açıklanmadı. Dark Sky uygulamasının satın alınmasından sonra bu uygulamanın yalnızca IoS versiyonu ile devam edileceği belirtildi. Böylelikle yakın zamanda Dark Sky uygulamasının Android versiyonu yayından kaldırılacak.

Apple Haberleri Doğrultusunda Dark Sky Firması Açıklama Yaptı

Dark Sky tarafından, gün yüzüne çıkan Apple haberleri doğrultusunda bir açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklamada, Dark Sky uygulamasının Android sistemleri için yayımlanan sürümünün 1 Temmuz tarihi itibarıyla Google Play Store üzerinden kaldırılacağı duyuldu. Bu durum aslında, nadir karşılaşılan bir durum özelliğine sahip. Çünkü daha önce yine Apple tarafından satın alınan Shazam isimli uygulamanın Android yayınlarına devam edilmekteydi.

Dark Sky uygulaması için Android sürümünün ortadan neden kaldırılacağı ise bilinmemekte. Shazam, Türkiye’deki Apple mağazasında yer almıyordu. Uygulamanın satış fiyatı Apple store üzerinden 3.99 dolar şeklinde işlem görmekteydi.

Shazam uygulamasında yaptığının aksine, Dark Sky uygulamasında yalnızca IoS uygulaması ile yola devam edilmesi, Apple’ın daha önce tercih etmediği bir uygulama yöntemi aslında. Konu hakkında detaylı açıklamanın Apple tarafından önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Belki yeni bir karar doğrultusunda Dark Sky’ın farklı versiyonları yayıma sokulabilir. Konu ile ilgili dikkat çeken Apple haberleri yakın zamanda gelecek gibi görünüyor.