Teknoloji

ASELSAN, yapay zeka teknoloji şirketini aldı

Türkiye’nin savunma sanayii şirketlerinden en önemlisi olan ASELSAN büyük bir atılıma imza attı. Aselsan, BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri’nin (BİTES AŞ) yüzde 51 hissesini satın alarak şirketin sözü geçen ortağı oldu. BİTES Savunma, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, akıllı otonom sistem yazılımları, derin öğrenme, görüntü ve sinyal işleme gibi alanlardaki çalışmaları ile bilinen önemli bir kuruluş.

Türk savunma sanayiinin öncülerinden olan Aselsan’ın Türk iştirakçilerine yenilerini katacağı birkaç aydır konuşuluyordu. İşlem hacmini büyük ölçüde artırması beklenen Aselsan’ın, BİTES AŞ dışında yeni şirketlerle de görüştüğü ifade ediliyor. Hatta ünlü bir yabancı şirketin de satın alınabileceği yönünde iddialar var. Kesinlik kazanmasa da Aselsan’ı takip edenleri heyecanlandıran bir iddia.

Aselsan’ın teknoloji geliştirmede yöneleceği alanların yapay zeka, artırılmış gerçeklik, akıllı otonom sistem yazılımlarına daha ağırlık vereceği ve Türk Askeri techizatlarında ve araçlarında bu sistemlerin kullanılması bekleniyor.


BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri 2005 yılında kurulmuş ve her geçen gün ekibine yeni ve işinde uzman kişilerle daha da büyümüştü. Kurulduğu günden bu yana 100 kişilik uzman kadrosu ile milli ve yüksek teknoloji odaklı bir savunma sanayi şirketi olarak çalışıyor. BİTES, 2018 yılının net satışlarının yüzde 49’u ihraç ürünü olarak kayda geçti.

Uluslararası alanda Lockheed Martin, Sikorsky, Airbus ve Hensholdt gibi dünya devlerinin onaylı tedarikçisi olan BİTES; faaliyetlerini ODTÜ Bilişim ve İnovasyon Merkezindeki Ar-Ge Merkezi’nde sürdürüyor.