Webmaster

Aşina olmadığınız bir konu üzerine makale nasıl yazılır?

Hemen hemen tüm iyi yazılar azami derecede çabalarla başlar. 
İyi bir makale için bir yerden başlaman gerekiyor. Bu işe kağıt üzerinde bir şey karalayarak başlayabilirsin.Sıradan bir taslak üzerinde çalışmak için oturduğumda, öğrendiğim tek şey, kafamdaki sesleri susturmak olmuştur.


Anne Lamott


Cidden, aşina olmadığınız konuyla ilgili herhangi bir makale yazmanın bir yolu var mıdır ?Evet, var. Lakin en kısa yol makale yazmaya aşina olmanızdır.  Bu şüphesiz doğru, ama ‘nasıl’ ve ‘nereden başlamalıyım?’ 

Birçoğumuzun zihninde yer eden bu iki büyük soru var. Bu nedenle, doğru yapmak için basit ama kayda değer ipuçlarını inceleyeceğiz.

Hazırsanız başlıyoruz…

Makale nasıl yazılır ?

Makale konusunda yeni bir iş aldınız. Ya da yazarlık yaptığınız bir platformda daha önce hiç bilgi sahibi olmadığınız bir konu hakkında makale yazmanız gerekiyor. Yazmanız gereken konu hakkında yazılmış yüzlerce güzel makale bulunmakta. Siz bu yazılmış makalelerden daha iyisini yazmak zorundasınız yani hem özgün hem de kaliteli makale yazmak durumundasınız. Tüm bunlar nasıl olacak, merak ediyorsan yazının devamını okumanı tavsiye ederim.

Bilmediğiniz konular hakkında daha iyi makale yazmak için bilmeniz gerekenler

1. Google uyarılarını ayarlayın

Bilmediğiniz konunun cevabı olabilecek 5 ya da 6 tane odak anahtar kelimesini belirleyin. ‘ Google Uyarıları ‘ na gidin ve bu anahtar kelimeleri bu konulardaki günlük makaleleri, gelen kutunuza uyacak şekilde ayarlayın. Konu hakkında derinlemesine bilgi edinmek için makaleleri okuyun.

2. Popüler makaleleri okuyun

‘ BuzzSumo ‘ ya gidin ve odak anahtar kelimeleriniz için en çok paylaşılan makaleleri bulun. Bu makalelerin nasıl yazıldığını analiz edin ve küçük notlar tutun. Yazarların bu kaliteli makaleleri oluşturmak için ilk adımlarına nasıl başladıklarını inceleyin.Bu adım çok önemli, çünkü; okuyucuyu buna bağlayan ve sayfada hızlı bir şekilde dikkatlerini çeken şey tekniktir. Akılda kalıcı cümleler yazın. Aradıklarınızı ne zaman bulursanız onları tırnak içine almayı ihmal etmeyin.

3. Bir kontrol listesi yapın

Artık aşina olmadığınız konu hakkındaki popüler makaleleri bildiğinize göre, makaleniz için bir kontrol listesi hazırlayın. İçinde olması gereken her şeyi ayarlayın. Yine, BuzzSumo’dan herhangi bir popüler makaleyi alın ve bir fikir edinmek için yapısını inceleyin.

4. Başlık için fikirler oluşturun

Bilmediğiniz konuyla ilgili en iyi makalelerin başlıklarını görmek için hem Google aramasını hem de BuzzSumo’yu kullanın. Bu başlıkların nasıl bir anlam ifade ettiğini görün.Bu adımlardan sonra başlık önerilerinizi ortaya koyabilirsiniz. Başlıklar için kullanabileceğiniz bir yardımcı buyrun : ‘ Co-Schedule’s Headline Analyzer’ı kullanın . Tüm başlık fikirlerinin puanlarını kontrol edin. Puanlamada 70’ten fazla olduklarından emin olun. İyi olduğuna inandığın ve dikkat çekeceğini hissettiğin başlıkları seç. Hepsi bu kadar.

5. Düşüncelerinizi bir araya getirmeye başlayın

İlk taslağınızı ‘ Grammarly ‘ ile yazmaya başlayın . Elinden ne geliyorsa yaz. Dışarı çık, hava al rahatla ve tekrar yazmaya başla. Konu hakkında biraz daha bilgi verin ve içeriğinizi başlığınızla, başlangıç ​​tanımlamanızla, ana gövdeyle, alt başlıklarla ve bir sonuçla düzenleyerek bir makale gibi görünmesini sağlayın.

6. Yüksek sesle okuyun

Yazınızı yüksek sesle okumak, yanlışlarınızı daha fazla düzeltmenize yardımcı olur. Birçok yazar bunu normal olarak yapar. Mümkün olan her yerde değişiklik yapın. Ayrıca, karmaşık cümleleri düzeltmek için bu aracı ‘ Hemingway App ‘ kullanın. İlk taslak her zaman en çirkinidir ve bunu böyle bilmelisiniz. O yüzden olmadı diye sorun yapmanıza gerek yok.

7. Geri bildirim alın

Yazdığınız konuyu, konuya hakim bir yazar arkadaşınızla paylaşın. Eğer böyle bir arakadaşa sahip değilseniz, sosyal medyada her zaman anlamlı bağlantılar kurulabilir. Bu konular hakkında yazanları bulmaya ve onlarla bağlantı kurmaya çalışabilirsiniz. Mümkünse, makalenizle ilgili öneri ve görüşlerini isteyin. Facebook’ta yazarlara veya yazar gruplarına katılın; o konuda konuşan ve yazan birilerini mutlaka bulacaksınızdır. Ne zaman bir öneri alırsanız, bu önerileri dikkate alarak yazılarınızı düzenleyiniz.

8. Son dokunuş

Bu son adımdır, kontrol listenizde bir şey eksik olup olmadığını bir göz atın. Her şey tamamsa, makalenizi yayına göndermeye hazırsınız demektir. En iyisini yapmak için sabırlı ve umutlu olunuz.

Bütün bu çalışmalar ve ön hazırlıklar sadece yazınızın reddedilmemesi için di. Umarım bu ipuçları makale yazmada sana yardımcı olmuştur.

Makale nedir ? Makale nasıl yazılır ? Makale satışı ve SEO makaleleri hakkında tüm merak ettiklerin İyinet‘te.

İyiler her zaman iyidir…