Teknoloji

Avast Anti Virüs Programını Devre Dışı Bırakma

Bilgisayar, tablet veya telefon gibi teknolojik aletlerimizi virüslerden korumak için çeşitli programlar indiririz. Bu programlar sayesinde internetten gelecek olan tehditleri en aza indiririz ve böylece korunma kalkanı içerisinde işlemlerimizi sürdürürüz. Virüs programı denilince ilk akla gelen programlardan bir tanesi Avast anti virüs programıdır.

Program milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve ücretsiz paketi bile tam koruma sağlayacak kapasitede işlem gerçekleştiriyor. Ancak bazı durumlarda bu tip programlar devre dışı bırakılması gerekiyor. Sebebi virüs kontrolünde takılan bazı programlar olabiliyor. Peki, önemli bir virüs programı olan Avast devre dışı nasıl bırakılır? Birlikte inceleyelim.

Avast Programını Devre Dışı Bırakma İşlemi

Avast anti virüs programını devre dışı bırakmak isteyenler birkaç işlem sayesinde istediklerini kolayca elde edebilecekler. Bunun için takip edilmesi gereken yollar şunlardır;

 

 

  • Windows işletim sisteminde bulunan, görev çubuğu kısmında ekranın sağında yer alan ve saatin orada simgesi duran Avast sembolü üzerine sağ tık yapılır. (Eğer Avast sembolü bu kısımda görünmüyor ise gizli simgeleri göster butonuna tıklayın.)
  • Avast’ın (kalkanlar ve kontrol) bölümüne gelin.
  • Bilgisayar yeniden başlatılana dek devre dışı bırak yazısını seçin.
  • Açılacak olan bileşen durdur ekranında evet butonuna tıklayın.

Bu işlemlerin yapılmasının ardından Avast anti virüs programı geçici şekilde çalışmasını durduracaktır. Bilgisayar yeniden başladığında program tekrar çalışmasını sürdürecektir. Geçici şekilde çalışmayı durdurmak gerçek zamanlı olan korumayı devre dışı bırakır.

Yeniden Avast programı açılana kadar virüs tehditlerinden korunmuyorsunuz anlamını taşır. Bundan dolayı kullanmış olduğunuz temizleme aracı ile işini bittiğinde Avast programını yeniden açmanız gerekir. Böylece virüslerden tekrar korunma sağlanacaktır.

Avast Programını Tamamen Kaldırmak

Avast programı bilgisayarı koruyan en önemli markalardan bir tanesidir ve yüksek koruma sağlayan nadir programlardandır. Ancak bazı bilgisayarlar bu programı yüklediklerinde bilgisayarlarında yavaşlama gibi şeyler söz konusu olabiliyor. Çünkü program bazı bilgisayarlar için ağır gelebiliyor.

Bu durumdan memnun kalmayanlar ise programı bilgisayardan tamamen kaldırma gibi seçenekleri düşünebiliyorlar. Avast anti virüs programı kaldırılırken ekle/kaldır yolunu seçmeniz hata yapmanıza sebep olabilir. Çünkü pek çok güvenlik yazılımları Avast programı sistemi içerisine derinlemesine nüfuz edebiliyor.

Buna ek olarak bütün alanlardan normal yollar ile kaldırılma sağlanamaz. Ayrıca işini bilen deneyimli bir Windows kullanıcısı olarak kendinize güvenmiyorsanız bu programı silmek adına çok zaman harcayabilirsiniz ve sisteme zarar dahi verebilirsiniz.

Bu esnada özel şekilde tasarlanmış kaldırma araçları kullanılması daha doğru bir adım olacaktır. Avast uninstall utility aracılığıyla ufak ve kolay birkaç adım Avast programını sistemden tamamen kaldıracaktır.