Genel

Başkasının Adına Hat Çıkaran Yandı!

Hayatın her alanmında iyi niyetli kişiler olduğu gibi kötü niyetli kişilerde mevcut. Yargı, türlü yöntemlerle vatandaşları mağdur eden kötü niyetli kişilere dur dediler. Başkasının adına hat çıkaran yandı!

Bu zamana kadar başkasının adına hat çıkaran kişiler hattı kullanıp kullanıp onların adına fatura çıkarmaktadırlar. Bu faturaları ödeyen insanlar da oldukça can sıkıcı durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Artık başkasının adına hat çıkaran yandı! Başkasının adına hat çıkarmayın.

Başkasının Adına Hat Çıkarmayın!

3. Asliye Hukuk Mahkemesi, başkasının kimliğini kullanarak telefon hattı çıkaran kişilerin biriken faturalarla birlikte kötü niyet tazminatı ödemesi gerektiğine de hükmetti.

GSM firmasının, hakkında icra başlattığını öğrenen vatandaşlar şok yaşadı. Cep telefonu aboneliğinden ötürü birikmiş faturalarının bulunmadığını beyan eden mağdur tüketici, kimlik bilgilerini kullanan dolandırıcıların adına telefon hattı çıkarttığını tespit etti.

Hemen Asliye Hukuk Mahkemesinin yolunu tutan tüketici, nüfus cüzdanını ele geçiren kişiler tarafından fotoğraf ve kimlik bilgilerinin kullanıldığını, davalı şirket abonelik sözleşmesi yapıldığını öne sürdü.

Davalı GSM firmasının hakkında takip başlattığı, takibe dayanak olan telefon hattının kendisi tarafından kullanılmadığı tespit edilen kişinin borçlu olmadığının tespiti ile kötü niyet tazminatı talebinde bulunmuştur.

Davalı şirketin avukatı tarafından davanın reddi gerektiğini savundu. Mahkeme, davacı ile davalı arasında düzenlenmiş herhangi bir abonelik sözleşmesinde bulunmadığı, davacının kimlik bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından kullanılarak davacı adına telefon aboneliği alındığını tespit etti. Davacının davalıya borçlu olmadığının tespiti ile birikmiş faturanın %20’si oranında kötü niyet tazminatının tahsiline de karar verdi.

Kararı davalı olan GSM firması temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi. Davalının başlattığı icra takibinde kötü niyetli olduğunun ispat edilmediğine dikkatleri çeken daire, mahkeme kararını düzelterek onadı. Emsal kararla beraber vatandaş, bilgisi dışında çıkarılan telefon hatlarının birikmiş olan faturalarından sorumlu olmayacaktır.

Bu durum insanlar için oldukça olumlu bir durumdur. İnsanların bilgisi dışında alınmış olan hatlar üzerine çıkarılan faturalardan kişiler sorumlu olmayacaktır. Daha önce insanların adına çıkarılmış olan hatların, üzerine çıkan faturaları ödemek insanları yıpratmakta ve mahkeme mahkeme dolaştırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Reklam Mesajlarına Yeni Düzenleme Geliyor!