Genel

Bel Fıtığı Nedir? Neden Olan Faktörler

Sağlık gibisi var mı? İnsan hasta olmayınca da kıymetini bilemiyor doğrusu. Çocukken hiç büyümeyeceğiz, gençken de hiç yaşlanmayacağız zannediyoruz ama hiç de öyle değil gerçekler. Zamanında vücudunuza iyi bakmazsanız yaşlılıkta bir o kadar zor oluyor. İşte bizlerde hastalıklar konusunda sizleri uyarmaya ve hastalıklar ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu gün ki konumuz başlıktan da anlaşıldığı üzere bel fıtığı. Peki Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığına Neden olan Faktörler Nelerdir?

Yetişkinlerin % 80’ninde bel ağrısı vardır. Bel fıtığının sık görüldüğü yaş aralığı 30 – 60 civarıdır. Ama bu demek değil ki küçük yaşlarda olmaz. Maalesef bu rahatsızlık belirtiğimiz yaş aralığında sıklıkla görülebilir fakat küçük yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bel fıtığına neden olabilecek bir takım riskler vardır.

Bel Fıtığı Nedenleri

Peki, bel fıtığına neden olabilecek faktörler nelerdir?

  • Obezite
  • Sigara içmek
  • Hareketsizlik
  • Yapılan meslek
  • Gün içinde omurga sağlığına uygun hareket etmemek

Yukarıda belirttiğimiz nedenler sadece bir kaçıdır. Fakat bel fıtığında en fazla etkisi olan seçenek obezitedir. Aşırı kilolu olmak omurgaya müthiş bir baskı yapar ve bu nedenle obezite rahatsızlığı olan insanlarda bel fıtığı daha fazla görülür. Sigaranın hiçbir faydası olmadığı gibi sağlığa zararı da çoktur. Birçok rahatsızlığa neden olan bu alışkanlığın zarar verdiği şeylerden biride disk dejenerasyonlarını artırmasıdır. Aynı zamanda iyileşmeyi de yavaşlatmaktadır.

Hareketsizlikte insanı daha da hantal bir hale getirir ve kaslarımız yeterli düzeyde çalışmaz ve fıtığa neden olur. Bu hastalıktan korunmanın yollarından biriside hareketlerimize dikkate etmekten geçer. Bir şeyi yerden alırken dizlerden eğilerek almak, bir şey taşırken iki kolumuza eşit ağırlıkta bölüştürmek, düzenli egzersiz yapmak yapabileceğiniz şeyler arasında. Her fıtık ameliyat gerektirmez.

Konulan teşhis sonunda kas gevşetici, yatak istirahati işe yaramaz ise son çare ameliyat olmaktır. Bel fıtığının belirtileri arasında tek veya iki bacağa vuran ağrılar, yürüme ve oturmada güçlük, ayaklarda uyuşmalar gibi sizi rahatsız edecek hareket kısıtlamaları vardır. Her zaman dediğimiz gibi bilin, okuyun ama ihmal etmeyin. Her hastalıkta erken teşhis önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tırnak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıldır?