Bilim

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

Birçok olayla gündeme gelen “Bermuda Şeytan Üçgeni” doğaüstü ve gizemli bir yerdir. Adı tarih sahnesinde, filmlerde geçen yer kötü bir şöhrete sahiptir. Atlantik okyanusunda bulunan bölge de geçmişte birçok uçak düşmüş veya kaybolmuş ve birçok gemi batmıştır. Eski den manyetik bir alana sahip olduğu düşünülmekteydi. Lakin günümüzde okyanus akıntılarının etkisiyle oluşan doğalgazın olduğu bir bölge olarak düşünülmektedir.

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ NEREDEDİR?

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni Bermuda, Miami ve Peureto Rico’nun aralarında kalan bölge olarak ifade edilmektedir. 500.000 mil kareyi kapsayan oldukça geniş bir alandır. Uzun yıllar boyunca bu konu açıklanmaya çalışılmıştır. Pek çok insan ve hatta bazı bilim adamları bu bölgenin doğaüstü güçlere sahip olduğu söylemişlerdir. Hatta kayıp kıta Atlantis’in orada olduğunu (bu yüzden Atlas Okyanusu ismi verildiği düşünülmektedir) o kıtanın manyetik alan oluşturduğu veya o bölgeye dünya dışı varlıkların ziyaretleri sonucu manyetik bir alan oluşturdukları söylenmektedir. Hatta Kristof Kolomb dahi günlüklerinde o bölge de uçan tanımlanamaz cisimler olduğunu yazmıştır.

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ SIRRI NEDİR?

Yapılan araştırmalar sonucu bazı bilim adamlarının iddiasına göre olay basit bir doğal gaz çıkışı. Peki, bu nasıl mı oluyor? Bir yer altı kaynağı olan doğalgaz, sadece yüksekte bulunan kara parçalarından çıkmaz. Deniz veya okyanus tabanından da çıkabilirler. Çünkü deniz tabanları da üstü su ile kaplanan alçak kara parçalarıdır. Bu doğal gaz kaynağı belli zamanlarda su yüzüne çıkmak istemektedirler. Ancak ilk başta tabandan çıkarken gazdan katı hale geçmektedirler. O bölgede de sıcak su akıntısı geçmektedir. Katı hale “hidrat”’a dönüşen doğalgaz sıcaklığın etkisi ile erir ve yoğunluğu sudan az olduğundan dolayı yukarı doğru yükselmeye başlarlar. O anda tabandan su yüzeyine kadar yoğunluk birden azalır. Bu yüzden o sırada o bölge aniden bir kuyuya dönüşür ve üstündeki her şey okyanusun dibine doğru gider. Çünkü suyun yoğunluğu azalmış ve uyguladığı kaldırma kuvveti düşmüştür. Uçakların düşmesi de bu sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gaz, havadan hafif bir forma sahip oldukları için yükselmeye devam eder, bu kez de o bölgenin üstündeki atmosferde yoğunluk azalması olur. Bunun sonucunda hava araçlarında yeterince kaldırma kuvveti uygulanamadığı ve oksijen yoğunluğunda da azalma olduğu için irtifa kaybeder veya motorları durarak düşerler.

BİR DİĞER İDDİA

Bir diğer iddia ise ABD’li bilim adamlarından geldi. İngiliz Independent gazetesinde yayınlanan bir habere göre bölgede oluşan esrarengiz olayların sebebinin “uçak bombası” etkisi yapan altıgen bulutlar olduğu belirtildi. Bu bulutlar da okyanusa doğru ilerleyen güçlü hava akımlarına neden oluyor. Yani olan olayların ani hava değişiminden kaynaklı olduğunu söylüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kentsel Dönüşüm Uygulaması Nasıl Yapılır?