Teknoloji

Bilgisayarların Zararları

20.yüzyılın en iyi icatlarından biri olan bilgisayar günümüzde oldukça popüler. Günümüzde pek çok genç ve insan bilgisayar tablet telefon gibi aletleri kullanıyor. Kimisi iş için kimisi oyun kimisi eğitim için kullanmasına rağmen bu durum o aletin vereceği zararlardan kurtulmanıza yardımcı olmuyor. Bu yazımda sadece bilgisayarların zararları anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayarların Zararları

Bilgisayarlar elektrikle çalışan kendi içerisindeki donanımlarla bizlere hizmet sunan teknolojik aygıttır. Günüz şartların tüm olayların internet üzerinden gerçekleşmesiyle bilgisayar kullanımı da arttığı su götürmez bir gerçek. Bugün her işimizi bilgisayardan yapmamız bizim bünyemize çok fazla zarar veriyor.

Bunlardan birkaçı: Mesela gözümüze verdiği zarar. Doktor Bishop’un yaptığı araştırmalara göre bilgisayarla çalışanların gözlerini daha az kırptığını, bunun da göz kuruması ve yorgunluğa yol açtığını söylüyor: “Göz kasları nereye bakıyorsanız, gözlerin oraya odaklanmasını sağlar. Bilgisayar ekranına kitap gibi değil, saatlerce odaklanırsanız, göz kasları da yorulur. Ayrıca bilgisayar ekranına bakarken çoğu bilgisayarda bulunan mavi ışık fitresini etkinleştirmede de yarar var.

Mavi ışık fitresi cihazların yaydığı mavi ışık miktarını azaltıp cihazı kullanırken oluşacak göz yorgunluğunu da beraberinde azaltıyor. Bunlara ek olarak bilgisayarın başında uzun süre oturmaktan kaynaklı bel ağrıları, mouse’yi tutarken kullanılan işaret parmağı ile elin masaya değen kısmının pürüzsüzleşmesi ve uyku düzensizliği gibi olaylar da fiziksel zararlarına eklenebilecek şeylerdir.

Ayrıca uzun süre ekran kullanımında oluşacak dikkat dağınıklığı unutkanlık ve saldırganlık gibi tavırlar da insanlarda gözlenebilir. Hatta unutkanlık Alzheimer hastalığına kadar sürükleyebilir çok ileri durumlarda. Son olarak bilgisayar çocukları dışarıda oynamak yerine bilgisayarla vakit geçirmeye sürüklediği için çocuklarda ve gençlerde asosyalliğe sebep olarak ileriki hayatında arkadaşsız veya çevresiz kalmasına sebep oluyor.

Yani bu metni özetleyecek olursak biz tabi ki tamamen teknolojiden uzak durun tamamen kullanmayın demiyoruz fakat kullanırken de kararında kullanmak gerektiğini bilimsel araştırmalar vasıtası ile öğrendik. Her şeyin fazlası zarardır diye bir söz vardır bu olay da bu söze uygundur.