Genel

Bilim İnsanları Twitter Üzerinden Yeni Bir Mantar Türü Keşfetti

Twitter’da bir ilke imza atıldı ve site üzerinden yeni bir mantar türü keşfedildi. Bilim İnsanları Twitter Üzerinden Yeni Bir Mantar Türü Keşfetti

Bilim İnsanları Twitter Üzerinden Yeni Bir Mantar Türü Keşfetti

Kopenhag Üniversitesi Danimarka Doğa Tarihi Müzesinde görev yapan biyolog Ana Sofia Rebeleira kırkayakların üst yüzeyine yerleşmeyi tercih eden yeni bir mantar türü keşfetti. Söz konusu mantarın adı bulunduğu platforma ithafen  ‘’Troglomyces twitteri’’ oldu.

Biyolog Rebeliera bir başka meslektaşının Twitter’a yüklemiş olduğu Kuzey Amerika kökenli bir kırkayak resmini incelerken, yeni bir mantar türü keşfetti. Rebeliera incelemesi sırasında ilk önce kırkayak üzerindeki küçük noktaları gördü. O güne değin bu mantarlar Amerikan orijinli kırkayaklarda görülmemişti.

Daha sonra iki meslektaş resmi birlikte incelediler. Bu aşamadan sonra da müzenin koleksiyonları üzerine araştırma çalışmalarına başladılar. Müzenin arşivinde bulunan bütün kırkayaklar ile ilgili bilgileri araştırarak, yeni bulunan türün daha önce hiçbir yerde bahsinin geçmediğini saptadılar. Yaptıkları araştırmalar daha önce tam olarak tanımlanamayan  Laboulbenilaes türünün varlığı için bir kanıt oluşturdu.

Daha sonra iki biyolog MycoKeys dergisinde yayınlandıkları bir makalede bahse konu mantarın kırkayağın kabuğunu delebilme yeteneğine sahip olduğun anlattılar. Yeni bulunan mantar, türler dünyasında net olarak anlaşılmamış Laboulbeniales olarak isimlendirilen türün bir üyesidir.  Laboulbeniales mantarları bilinmeyen çok yönü bulunan bir türdür. Bilim insanları halen Laboulbeniales mantarlarının biyolojileri ve konakladıkları organizmalar ile olan ilişkilerini anlamak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Araştırmacılar yapılan keşfin yeni organizmalara ve mantarların bilinmeyen yönlerine ışık tutabileceğini belirtiyor.

Rebeliera yaptığı konuşmada Twitter üzerinden yeni bir mantar keşfi, ilk olduğunu vurguladı.  Ayrıca bu tür platformların araştırmaları paylaşmak ve bilimde yeni gelişmeler elde edebilmek için ne kadar önemli olduğunun da altını çizdi.

Bu olayın, profesyonel ve amatör araştırmacıların sosyal medyada daha fazla araştırma sonucu yayınlaması için güçlü bir motivasyon olacağını umuyorlar. Birçok insanın çalışma amacıyla  laboratuvarlara girmesinin mümkün olmadığı Koronavirüs salgını sırasında, sosyal medyanın bilimsel araştırmalar için de kullanılabileceğini gözler önüne serildi.