Bilim

Bilişimde Eğitimin Rolü Nedir?

Bilişimi uçsuz bucaksız bir deniz olarak düşünelim. Bu denizdeki çok sayıda balık türünü ise bilişimin donanım, yazılım ve bunların alt dalları olarak düşünelim. Bu uçsuz bucaksız denize girmek için yüzmeyi bilmek gerekir. Nasıl ki bir şeyin bilgisine sahip olmadan onu anlayamıyor ve yapmakta zorlanıyorsak bilişimi de böyle düşünebiliriz.

Bilişimde Eğitim Desteği

Bilişim mutfağına gireceğiz elimizde malzemeler de var ama neyi nasıl kullanacağız bunun bilgisine sahip değiliz ve bize yön verecek bir rehbere ihtiyacımız var. İşte bu noktada eğitim kavramı bizi karşılıyor. Bize yön verecek rehberimiz olacak kişi ise bir eğitimcidir.

Bilişimin farklı dallarında uzmanlaşmış eğitimcilerimiz bize bilgilerini sunarak bu uçsuz bucaksız denizdeki hangi balığı daha çok seviyoruz ve hangi balığı tutmamız gerekiyor bize öğretirler.

Her şeyde olduğu gibi bilişimde de eğitimin rolü yadsınamayacak niteliktedir. Doğar doğmaz bilişim uzmanı olarak dünyaya gelmiyoruz. Ben bilişim ile ilgileneceğim bilişim ile uğraşacağım diyorsak bu işi en iyi şekilde yapmak için bu işin eğitimini de en iyi şekilde almalıyız.

Eğitimin Rolü

Peki, kim verir bu işin eğitimini dersek üniversitelerin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümlerinin bilişimin eğitim kolunda olduğunu görürüz.

Tabi ki bilişim eğitimini sadece BÖTE mezunları vermez. Kendini bilişimin farklı alanlarında geliştirmiş web tasarımcılar, yazılımcılar, grafikerler, mühendisler vb. uzmanlarda bilişimin eğitimini verebilecek düzeydedir. Zaten eğitim almak eğitimini vereceğiniz bir disiplini çok iyi yapabiliyor çok iyi anlıyor olmanız anlamına da gelmez.

Ancak şöyle bir gerçekte vardır ki bilişimde çok iyi olsun veya olmasın öğretmeyi seven sizin rehberiniz olan bir eğitimci sizi uçsuz bucaksız bu bilişim denizinde yolunuzu okyanusa çıkarır ve tek başınıza yüzebilmenizi sağlar.

Sonuç olarak söz konusu bilişim olunca eğitim almanın yanında kendinizi alanınızla ilgili sürekli geliştirmeli sürekli değişen ve gelişen bilişim sektörünü takip etmeli ve çağa ayak uydurmalısınız.