GenelTeknoloji

Bir Hobi Olarak İnternetten Satış Yapmak ve Taktikler

Almak istediğiniz ürünler var, fakat mağazadan almak için vaktiniz mi yok ya da bulunduğunuz bölge de almak istediğiniz ürün mü yok, hemen Google açılır, ilk gelen siteden ürün seçilir ardından bir hafta içerisinde ürün kapınıza kadar gelir.

Alışveriş özellikle kadınlar için bir çılgınlıkken, neden bunu fırsata dönüştürmüyorum diye düşünenlerden biriyim bende. Hayır hayır, bir e-ticaret sitesi sahibi değilim. Benim denediğim çok daha basit bir yolu, fazla sözü uzatmadan söyleyeyim, sosyal medya pazarlamacılığı.

Kısaca tarif etmek gerekirse, satmak istediğiniz ürünleri yurt içinden ya da yurt dışından uygun fiyata tedarik ediyor, ardından müşterilerinize belli bir kar yüzdesi ile sunuyorsunuz.

Fakat bütün bunları yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta ve uymanız gereken birçok kural var. Yanı sıra, ürünleri kolayca tedarik edebileceğiniz birçok web sitesi ve hali hazırda müşteriler ile sizi bekleyen kocaman bir pazar var.

Elbette büyük kazancı olan bir faaliyet değil, fakat boş vaktinizi değerlendirmek ve eğlenmek istiyorsanız güzel bir uğraşı.

Bu işe karar verdiğimde ilk düşündüğüm şey, sosyal medyanın hangi mecrasında bu faaliyeti yürüteceğim oldu. Ve bingo !

Instagram gibi bir nimet orda beni bekliyor. Biliyorsunuz ki son zamanlarda firmalar, görsel iletilerin yazılı olanlardan daha akılda kalıcı olduklarının farkına vardı ve instagram üzerinden ürünlerinin görselleri ile tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geliştirdi.

Evet, ürünlerimi satacağım bir instagram hesabı açmalıydım. Açmalıydım da ben ne satacaktım?

Ne satacağım konusunda bir süre araştırma yaptım, benim fikrime benzer fikirleri hayata geçiren kişilerin bloglarını, girmek istediğim pazarda hangi ürünlerin talep gördüğünü inceledim ve sonunda ürün yelpazeme karar verdim.

Aynı zamanda bu ürünleri internet üzerinden tedarik edeceğim web sitelerine de karar verdim. Bunu yaparken ürünlerin ne kadar sürede elime geçeceği ile ilgili bilgi edinmeyi de unutmadım.

Ürünlerime ve bunları satın alacağım yerlere karar verdiğime göre, artık sosyal medyada yerimi alabilirdim. Fakat öncelikle, benim markam olacak ve aynı zamanda hedef kitlemin dikkatini çekecek bir isim bulmalıydım. Uzunca bir süre ince eleyip sık dokuduktan sonra, bir isim seçtim. Bu ismi seçerken kullanacak olduğum logolar ve görsellere de isme uyumlu olacak şekilde karar verdim.

Satış Yapmak İçin İnstagram Adı Önemli

Ardından bu isim ile öncelikle instagram’da ardından da diğer sosyal medya hesaplarında profiller oluşturdum. Bu noktada bütün sosyal ağlarda aynı isimde hesapları almak önemli. İleride farkı bir yöne doğru yayılım göstermek isterseniz, eminim markanızın ismindeki bir hesap için başkalarına para ödemek istemezsiniz.

Görsellerim hazır, hesaplarım hazır, gerekli ürün içeriklerim ve tedarikçilerimde hazır.

Peki, müşterilerim nerede?

Bu noktada satacak olduğunuz ürünler ile hedef kitleniz arasında iyi bir bağ kurmanız, potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek ve onları profilinize yönlendirecek faaliyetlerde bulunmanız gerekiyor.

Bunun da birkaç yolu var:

  • Vaktinizin önemli bir kısmını ayırıp hedef kitlenizdeki kişilerin profillerini takip edip, fotoğraflarını beğenip onların dikkatini çekmek –ki en etkili yöntemlerden biridir-
  • Takipçi satın almak -satış rakamlarınızda bir değişiklik yapacağını sanmıyorum fakat gerçek müşterilerin sizi takip etmesi için önemli bir etken oluşturabilir –
  • Size benzer profillerin yöneticilerinden rica ederek, sizin profilinizi tavsiye etmelerini sağlamak –etkili yöntemlerden bir diğeri-

İnternetten satış yapmak için potansiyel müşterilerinizi profilinize çekmeyi başardıktan sonra karar vermeniz gereken 2 önemli sorunsal daha var:

Bunlardan birincisi

Ürünleri sipariş üzerine mi tedarik edeceğiniz yoksa önce ürünleri tedarik edip sonra mı satış yapacağınız. Evet, belki de bu işin en zor noktası bu.

Çünkü müşterileriniz ürünlerinizin gerçek fotoğraflarını görmek isteyebilir ya da hemen elinde olması onun için tercih sebebi olabilir. Bir diğer yönden de; resmi bir e-ticaret sitesi olmayan satış profilinize güvenmeyerek ücreti önden ödemek istemeyebilir.

Fakat eğer sermayeniz yoksa ve ya ürünleri önceden satın alıp tehlikeye girmek istemiyorsanız, müşterilerinize çeşitli yollarla güven vererek onlardan gelecek ödemelerle ürünleri sipariş etme yolunu seçebilirsiniz. Tabii bir süre sonra, müşteri sadakatinize bağlı olarak ürünleri önceden sipariş edip sonra satışa sunabilirsiniz ve bu sizin için büyük bir artı olacaktır.

İkinci sorunsal ise, ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırma yönteminiz. İnternetten satış yapmak için ben ürünleri önce kendim alıp, kontrol edip ve çeşitli ambalajlama işlemlerini yapıp müşterilerime göndermeyi tercih ediyorum. Tabii ürünleri direk müşterilerinin adreslerine sipariş ederek kargo ücretinden kaçınanlar da yok değil. Fakat benim için ambalaj ve görsellik önemli olduğu için daha da önemlisi bütün bunlar müşterilerimi önemsediğim anlamına geldiği için ambalajlama yöntemini tercih ediyorum.

Son olarak, bu faaliyet tamamıyla keyif alınarak yapılacak bir iş olması dolayısıyla, çok fazla gelir beklentiniz yok ve boş zamanınız çok ise denemekten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Danimarkalıların İş Yerindeki Mutluluk Sırrı