Sosyal Medya

Bir Tweet ile 14 Milyar Dolar Kaybetmek

Bir tweet atarak 14 milyar dolar para kaybetmek ancak Elon Musk tarafından başarılabilecek bir olaydır. Kendi kişisel hesabından “valla bence yani Tesla hisseleri çok yüksek fiyattan gidiyor, bu kadar yüksek olmamalı “ diye tweet atan Elon Musk kendi kurduğu şirketin hisse değerinin çok yüksek olmasından yakınarak böyle bir Tweet atmış. Akılları iflas ettiren bir hareketle attığı tweet kendi firmasının 14 milyar, kendi bütçesinin de 3 milyar dolar erimesine yol açtı.

 

Haydan Gelen Huya mı Gidiyor?

Gerçek şu ki Elon Musk kazma sallayarak 100 milyar dolar hisse değeri olan Tesla’yı kurmadı. Zamanında akıllıca bir iş yaparak internette popüler olan bir uygulamayı mühendis olarak değil girişimci olarak geliştirdi ve o zamana göre dudakları uçuklatan bir servete sattı. O parayı yemek için Elon Musk birkaç ömür zamana ihtiyaç duyardı ki, o kahraman parayı keyifle yemek yerine Marsa giden bir gemi yapacağım diye tutturdu. Sonra da elektrikli araba yapacağım diye Tesla şirketini kurdu. Şirket düşe kalka deneye yanıla ilerlerken 100 milyar dolarlık bir hisse değerine ulaştı. Ama Elon Musk yerinde durur mu? İlla ki her şeyi mahvedecek değerli okurlar. Durun bir Tweet atayım da fakirleşeyim diye düşündü ve kendi ayağına sıktı.

Tweet ile Ne Olur? Elon Musk Ne Yapmaya Çalışıyor?

Tahminime göre Tesla’nın Hisse senetleri çok pahalı, onlar daha ucuz olmalı mealindeki tweeti olay oldu. BBC muhabirleri ya hesabı hacklenmiş ya da bir başkası onun hesabından böyle bir Tweet atmışlar diye düşündüler ve Elon Musk ile görüşmeye gittiler. Adamın dediği ise sadece şu; hayır! Yani diyor ki tweet hesabım çalınmadı ben kendim o tweeti attım. Ayrıca bu bir şaka da değildi.

 

Elon Musk tarafından gelen bu çıkış bir ilk değil. 2018 yılında da borsada el etek çekeceğini ifade eden bir tweet atan Elon Musk o zaman Amerika’nın menkul kıymetler borsası kendisine 20 milyon dolarcık bir ceza da kesmişti. Hatta kendi şirketinin başkanlığından bile ayrılmak durumunda kalmıştı. Yahu insan kendi ayağına sıkar mı? İnsan bizzat bindiği en yüksek ağacın dalındayken, o dalı keser mi? Bazıları diyecek ki Tesla reklam yapmaya çalışıyor. Hayır o adamın böyle bir reklama ihtiyacı yok. 14 milyar dolar maliyetli reklam olur mu? Üstelik insanların da bu adamın akıl sağlığından şüphe etmesine yol açacak bir davranış. Hiçbir makul tarafı olmayan, sadece kendi şirketine zarar ettiren bir girişim… Eğer gerçekten bu adamın ne yapmaya çalıştığını bilen varsa mu makalenin altında engin bilgisi ile bizi aydınlatabilir…