Teknoloji

Blogger Nedir? Neler Yapar?

Blogger Nedir?

Blogger, gündemde olan pek çok çeşit konu hakkında yaratıcı ve özgün bir şekilde içerikler üreten ve bu içerikleri yayımlayan kişiye verilen isimdir. Herhangi bir konu hakkında içerik üretmek isteyen blogger ilk olarak derinlemesine bir araştırma yapmalıdır.

Eğer bildiği bir konu hakkında içerik yayımlayacak ise pek araştırma yapmasına gerek yoktur fakat yinede araştırma yapması zararına olmayacaktır. Eğer hiç bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında içerik yazacak ise muhakkak araştırma yapması gerekmektedir. Ancak bu şekilde özgün bir makale ortaya koyması mümkün olacaktır.

Blogger Neler Yapar?

Bir blogger sadece yazım olsun diye yani sırf yazmak için yazmaz. İçerik paylaşımı yapacak olan blogger öncelikle paylaşım yapacağı kitleyi iyi tanır ve bu kitlenin beğenebileceği, ilgisini çekebileceği düzeyde içerik paylaşımında bulunur.

Bununla beraber var olan hedef kitlesini dahada geniş bir yelpazeye yaymak için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanır. Aynı zamanda yayımlayacak olduğu içeriğini Google ve benzeri gibi arama motorlarının seveceği düzeyde yazar. Böylelikle arama motorlarında daha üst sıralara taşınma şansını elde edebilir.

Sonuç olarak bir yazar, her zaman gelişime açıktır. Kendisini asla biliyor olarak nitelendirmez, öğrenmem gereken daha çok şey var olarak nitelendirir. Zira bir veya birden fazla konu hakkında biliyorum demek kişinin kendisini bilgiye kapatmasıdır. Ama bir şeyler bilmesine rağmen daha çok şey bilmem gerekiyor diyen kişi her zaman daha fazlasını öğrenmeye açıktır

Nasıl Para Kazanabilir?

Bir blogger olarak kişi web sitesinde yayımladığı özgün ve yaratıcı içerikler ile site trafiğini yani ziyaretçi sayısını kısa bir zaman dilimi içerisinde arttıracaktır. Böylelikle sitesine gelen ziyaretçilerden para kazanma şansına erişmiş olur. Bir blogger’ın sitesine gelen ziyaretçilerden para kazanmasının yolu ise sitesine reklam almaktır.

Bununda en güvenilir ve basit yolu Google Adsense’dir. Sitesinden gelir elde etmek isteyen blogger Google Adsense hizmetine başvurur ve sitesi onaylanırsa artık site reklam göstermeye hazırdır. Sitesine gelen ziyaretçilerin Google reklamlarına tıklaması ve görüntülemesi ile blogger artık para kazanan bir birey haline gelecektir. Dilenirse adsense dışında farklı firmalarda kullanılabilir.

Ayrıca eğer web sitesi kaliteli bir hal almış ise tanınmış ve statü sahibi firmaların ürünlerini kendi web sitesinde tanıtarakta para kazanması mümkündür. Elbetteki iyi bir blogger sırf para kazanmak için her firmanın her ürününü tanıtmaması gerektiğini iyi bilir. Bu sebepten ötürü ilgili firmayı ve ilgili ürünü iyice analiz etmesi gerekecektir.