Otomobil

BMW ve Porsche Tesla’yı geçecek

BMW ve Porsche Fastcharger şarj merkezi ile Tesla’nın önüne geçmeyi düşünüyor

Küresel ısınma ve teknoloji derken elektrikli araçlara gösterilen ilgi artmaya başladı. Elektrikli araç piyasasında müşteriler için daha uygun piyasalar oluşmaya başladıkça araçlara olan taleplerde de artış görüldü. Elektrik tabanlı otomobillerin tek bir şarj kullanılarak daha uzun mesafelere gidebilmesi daha kısa sürede şarj olması o markanın insanlar tarafından daha fazla tercih edilmesine neden oluyor.

Araç üreticileri müşterilerinin bu taleplerine karşılık vermeye çalışırken, BMW ve Porsche yeni şarj istasyonlarını duyurarak adından söz ettirdi. Alman araç firmaları elektrikli otomobillerin daha hızlı şarj olmasına yardımcı edebilecek elektrikli dolum istasyonu tasarladıklarını açıkladı.

Haberlere göre yeni tasarlanan elektrikli şarj istasyonları günümüzde 145KW enerji aktarabilen Tesla Supercharger istasyonuna göre üç katı daha hızlı dolum gerçekleştiriyor. Bu haberle beraber FastCharge konusu endüstride yeni kural belirleyici olabilir. Yeni geliştirilmiş istasyon, sadece üç dakika içerisinde 100 km menzil için yeterli enerjiyi sunabiliyor. 450 kW enerji aktarımı yapacağını söyleyen Porsche, enerji aktarımı sırasında mekaniklerin bir şekilde çalışması ve sıcaklığın korunması için soğutma sistemlerini de özel olarak tasarladıklarını açıkladı. Günümüzde Almanya’da ve iki adet prototip üretimi bulunan FastCharger istasyonu bu yönü ile yakın zamanda tüketicilerle bir araya getirilmesi planlıyor. Elektrikli araçlar üzerinde talebin sürekli olarak artması özellikle dolum istasyonlarının da daha fazla gelişmesine olanak sağlıyor. FastCharger’a karşılık Tesla’nın ne yanıt vereceği şimdiden merak ediliyor.