Teknoloji

Çalışanı Olmayan Huawei Mağazası Açıldı!

Teknolojinin giderek gelişim göstermesiyle robotlar, insanların işlerini ellerinden alacağı uzun zamandır gündemde. Şimdilik insanlara kurgu gibi gelen bu tahminlerin ilerleyen zamanlarda yaygınlaşacağı tahmin edilmekte. İnsansız hava aracı, insansız otomobil derken şimdi de insansız mağaza konsepti kuruldu. Huawei bu konsepte ayak uyduran şirketlerden biri olarak gündemlere geçti. Çalışanı olmayan Huawei Mağazası Açıldı!

Çalışanı Olmayan Mağaza

Daha önceden, Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş olan çalışansın kahve dükkanına giderek robotların elinden kahve içtik. Artık giderek insansız mağaza sayısı çoğalmaya başlıyor. Şimdi de Huawei tarafından çalışanı olmayan mağaza faaliyete geçti.

Huawei, dünyanın farklı şehirlerinde mağazası bulunan bir marka. Bu mağazaları ziyaret eden tüketiciler, mağaza çalışanlarının yardımıyla kendilerine uygun olan ürünleri seçebiliyordu. Çin de faaliyete geçen bir mağaza, bu mağazalardan farklılık gösteriyor. Çünkü bu mağaza da çalışan yok. Çalışanların hepsi robot.

Herhangi bir çalışanı olmayan Huawei mağazası, faaliyetlerine başladı. Çin’in Wuhan şehrinde insansız olan mağaza silindirik bir tasarıma sahip. Mağaza içerisinde bir büyük iki adet de küçük robotik kol çalışmaktadır.

Çalışanı olmayan mağaza da da vardiya sistemi mevcut. Ve bu mağaza, diğer mağazalar gibi değil. Çünkü bu mağaza 7/24 açık. Çalışanı olmaması nedeniyle böyle 7/24 açık olması müşterilerini de oldukça memnun etmiştir.

Müşteriler, bu mağazadan ürün alabilmek için müşteri alanına yerleştirilmiş olan ekrana bakıyor, kendisine uygun ürünü seçip satın alabiliyor. Müşterinin siparişi tamamlamasının ardından büyük robot ürünü alıyor ve onu küçük robotun alabileceği dağıtım noktasına yerleştirmektedir. Bu sayede de siz ürününüzü alabiliyorsunuz.

Şimdilik insansız olan mağaza da Huawei Vision TV gibi ağır ve büyük ürünler mevcut değil. Tüketiciler yalnızca akıllı telefon ve aksesuar satın alıyor. Ama ileriki zamanda bu sistem giderek gelişecek gibi gözüküyor.

İnsansız Mağaza Dezavantaji

İnsansız mağaza şuan insanlar için her ne kadar yeni bir teknoloji, gelişmiş bir teknoloji olsa da işsizliği artıracak bir teknoloji olarak bilinmekte. Çünkü şuan da insanların üzerinde olan işsizlik, bu robot çalışanların gelişmesiyle daha da artış gösterecek. Evet, teknolojik olarak gelişmemiz iyi fakat her sistemin dezavantajı olduğu gibi bu sistemin de dezavantajları mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AirDrop Android Telefonlara da Geliyor