Bilim

Çin ilk kez Ay’ın karanlık yüzüne indi

Çin Uzay Ajansı ilk kez Ay’ın karanlık yüzeyini ilk kez görüntülemeyi başardı. Uzay aracının Ay’ın yüzeyine inişi 12 dakika sürdü. İniş anında 360 derecelik bir açı ile Ay’ın yüzeyini kameraya çekti. Çin Hükumeti tarafından 7 Aralık 2018 tarihinde fırlatılan uzay aracının 3 Aralık 2019 tarihinde Ay’ın karanlık yüzeyine iniş yaptığı belirtildi.

Kamera görüntüleri iniş anının nasıl gerçekleştiğini gözler önüne seriyor. Çin Devlet Başkanı bu hamlesi ile dünyanın en çok konuşulan lideri oldu. Dünya medyasında da Çin’in son yıllarda giriştiği teknolojik atılımlara yer verildi.

Çin ay'ın Karanlık Yüzüne İndi
Çin ay’ın Karanlık Yüzüne İndi

Çin medyası Chang’e-4 uzay aracının Ay’a iniş anlarının yer aldığı bir video yayınladı. 12 dakikalık zaman diliminde inişin gerçekleştiği belirtilen video görüntüleri dünyanın bir çok ülkesinde trend listelerinde ilk sıraya yerleşti. Uzay meraklılarını heyecanlandıran gelişme Türkiye’de de gündeme geldi.  Uzay aracının üst tarafındaki Head-s kapağında yer alan topoğrafik kamera ile çekilen görüntüleri siz iyinet.com müdavimleri ile paylaşıyoruz.

Çin Uzay Dairesi aracın elde ettiği bilgilerle Ay’ın arazi özellikleri hakkında detaylı analiz yapmayı amaçlıyor. Beklediği gibi bir sonuç alınacak olursa Ay’ın oluşumu ile ilgili yeni bilgiler elde edilebilecek. Uzay aracı yeterli bilgiyi topladıktan sonra Dünya’ya dönecek.