GenelSosyal Medya

Corona Virüs Youtuberları Tehdit Ediyor!

Corona virüs kısa sürede tüm uluslarası sınırlara yayılmış ve seyahat talebinde de önemli bir şekilde düşüşe sebebiyet verdi. Mesela kanalları büyütmek ve gelir elde etme amacıyla sıklıkla hava yolculuğu yapan Youtuberlar bu durumdan fazlasınca etkilendi. Özellikle Virüs Şubat ayı sonlarında ve Mart ayı başlarında küresel seyahati de etkilediğinden ötürü bu kanalların çoğuna yönelik izlemeler azaldı. Bundan ötürü Youtuberların kazancı giderek düşüş gösteriyor. Corona Virüs Youtuberları Tehdit Ediyor! 

Corona Virüs Youtuberları Tehdit Ediyor! Videolar Az İzleniyor!

Wingin’It kanalının yöneticiliğini üstlenen Paul Lucas bu durumla ilgili olarak

 “İtalya’nın sınırlarını kapatmasıyla grafikteki aşağıya doğru gidişat devam etti.” dedi.

186 bin abonesi olan Lucas’ın bu kanalı onun için ana gelir kaynağı. Mart ayında görüntüleme de olduğu gibi gelir yüzdesinde de benzer bir şekilde düşüş yaşandı.

148 bin aboneye sahip olan Jeb Brooks Flies kanalının kurucusu da;

“Yaptığımız videoları daha az insan izliyor. YouTube verilerine göre kanalımız normalde dört haftalık bir dönemde 1 milyondan fazla görüntüleme alıyor. Bu, son dört hafta için 675.000’e düştü.” dedi.

YouTuber’lar için kısır döngü

Salgın krizinin yaratmış olduğu bu belirsizlikten ve çaresizlikten ötürü Youtuberların gelecekteki uçuşların rezervasyonu konusunda bazı şüpheci durumlar söz konusu. Ancak aynı zamanda kanallarından ötürü daha fazla içerik üretmesi gerekirken kendilerini tamamen bir kısır döngüde buldular.

Yaklaşık olarak 400 bin aboneye sahip ikinci en büyük havayolu odaklı Youtube Kanalı olan Simply Aviationu yöneten David Pauritsch:

“Nisan ayına kadar tüm gezilerimizi iptal ettik. Mayıs ayında yaptığımız gezilerin de iptal edilip edilmeyeceği konusunda durumu değerlendirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Bir çok youtuber, karantinaya alınma ya da seyahat etme seçeneklerinin ertelenmesinden ötürü kendi ülkelerinin sınırlarını kapatması ya da seyahat yasağından ötürü kazançları giderek azaldı. Bir çok Youtuber, asıl konunun virüs değil de giderek büyüme gösteren seyahat yasağı olduğunu söylemektedir. İnsanların para kazanma araçlarından biri olan Youtube, kazançlarının azalmasından ötürü insanların sıkıntısı daha artacak gibi duruyor.

Bu geçici krizin kısa süre içerisinde geçeceği düşünülmektedir. Bizde umuyoruz ki inşallah böyle olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnstagram Artık Arkada İz Bırakmıyor!