Kişisel Gelişim

Danimarkalıların İş Yerindeki Mutluluk Sırrı

Danimarkalıların iş yerinde çok mutlu olduklarını anlatmaları için bir kelimeleri bile var; arbejdsglæde. Bu kelime öylesine yere saçılmış scrabble taşlarını anımsatan bir kelime gibi duruyor olsa da önemli bir anlam içeriyor.

“İş” anlamına gelen arbejde ve “mutluluk” anlamındaki glæde kelimelerinin birleşimi olan arbejdsglæde kelimesi anlam olarak “iş yerinde mutluluk” ifadesini taşıyor. Gezegendeki diğer hiçbir dilde bulunmayan bu kelime diğer Nordik dillerinde de varlığını sürdürüyor.

Danca dilinde bu tarzda bir kelimenin olması tesadüf ya da öylesine bir durum değil. Danimarka’daki iş yerlerinin çalışanlarını mutlu edebilmek için uzun süredir var olan bir geleneğinin ve pek çok Danimarkalı için işin sadece para kazanmak anlamına gelmemesi. Aynı zamanda çalışırken iş yerinde keyifli, eğlenceli vakit geçirmek de istiyorlar.

Kimsenin iş yerinde mutsuz olmaya katlanmaması için dört sebep

İlk sebep zaman. Gündüz vakitlerinin çoğu kısmını iş dışında hemen hemen hiçbir şeye harcamıyoruz. İşte olduğumuz zaman, aile ve çocuklarımızla geçirdiğimiz vakitten neredeyse daha fazla. İşinde mutlu olan bir kişi, hayatında da mutsuz demektir.

İkinci sebep yaşamdan tat almak. Eğer işinizden nefret ediyorsanız bu yaşamınızın diğer kısımlarına da yansıyacağından zamanla mutsuz hisseden bir kişi olabilirsiniz.

Üçüncü sebep ise, mutluluk sizi daha iyi biri yapar. Mutlu insanlar yaşamlarında daha yardımsever, daha az ön yargılı, daha cömert ve diğer kişilere daha çok güven duyup açık olan insanlardır. Birleşmiş Milletler’in yayınlanmış raporuna göre “mutlu insanlar daha uzun bir hayat sürüyor, daha üretken oluyor, daha çok kazanıyor ve daha iyi vatandaş oluyor.”

Dördüncü sebep başarı! Pek çok kişi; iş bulur, sıkı çalışır ve başarılı olursanız bunlarla beraber mutluluğunda sizi bulacağına inanır. Ancak aslında süreç tam tersi şeklinde işler. Araştırmaların sonucunda mutlu insanlar daha üretken, akılcı ve dirayetli oldukları için gerçek yaşamlarında da daha başarılı oluyorlar.

Dünyanın her yerinde daha fazla arbejdsglæde örneği görmek çok daha güzel olmaz mıydı? Peki, bunun için neler yapabilirsiniz?

İş yerinde mutluluk düzeyini arttırmak için beş iyi tavsiye

İş yerinde mutluluk düzeyini arttırmak için beş iyi tavsiye
İş yerinde mutluluk düzeyini arttırmak için beş iyi tavsiye
  1. İnsanları övün: Tabiki bu haksız yere övmek anlamında değil, insanların yaptıkları iyi işleri övmek onları basit bir şekilde mutlu etmek anlamına gelir.
  2. “Merhaba” deyin: Pek çok iş yerinde çalışanlar arkadaşlarına “merhaba” dememeye alışıyor. Karşınızdakiyle göz teması kurun, kişilere isimleriyle hitap edin ve mutlulukla selam verin.
  3. İş yerinde nedensiz bir iyilik yapın: Bir iş arkadaşınıza güzel bir sürpriz yapın. Bir kahve ısmarlayın ya da masasına sevdiği bir tatlıyı bırakın.
  4. Kendinize vakit ayırın: Her iş gününüzde kendinize mutlaka beş dakika ayırın. Telefonunuzun çalmayacağı, rahatsız edilmeyeceğiniz, kimsenin size soru falan sormayacağı beş dakikalık bir süreç. Zihninizi arındırıp, stres atın ve kendinize fazlasıyla basit bir soru sorun “Bugün nasılım?”
  5. Gerekli görüyorsanız istifa edin: İşinizde memnun değilseniz ve düzeleceğine dair pek inancınız da yoksa istifa ederek sizi daha mutlu edecek bir iş bulun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilişimde Eğitimin Rolü Nedir?