Eğitim

Deprem ve Deprem Sonrası Alınacak Önlemler

Türkiye deprem riskinin yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Son günlerde yaşanan depremler, sonucu Kuzey Anadolu fay hattı epeyce deprem üretti. Son olarak, Akhisar’da oluşan depremler halkta panik etkisi yarattı. Şimdi akıllara tek bir soru var. Büyük İstanbul depremi Ne zaman olacak? Geçtiğimiz günlerde yaşanan Elazığ ve Manisa depremleri insanları derinden etkilemiş ve onların sarsılmasına neden olmuştur. Evi ve yurdu saniyeler içerisinde yok olan insanların hayat hikayesi zaten içler acısı. Biz bugün sizlere, Deprem ve Deprem Sonrası Alınacak Önlemler konusunda bilgi verecek ve Depremden en az biçimde etkilenmenize olanak sağlamaya çalışacağız. Okumaya devam edin.

Deprem ve Deprem Sonrası Alınacak Önlemler

Bilindiği üzere İstanbul Kuzey Anadolu fay hattında bulunuyor. Bu hat üzerinde önemli olan yer Biga yarımadası, burası deprem oluşturabilecek alanların başında geliyor.

Deprem öncesi alınması gereken önlemler

Deprem öncesi, öncelikle afet konusunda bilinçli olmak gerekiyor. Toplumun her bireyi bu konuda eğitilmelidir. Toplumsal seferberlik gerçekleştirilmeli, deprem konusunda uzman kişiler , toplumu bilgilendirilmelidir. Yapıların, sağlamlığı test edilerek, yapılar güçlendirilmelidir. Kentsel dönüşüm yapılırken, halkın mağdur olması engellenmelidir. Sosyal patlamanın önüne geçmek için, halk psikolojik olarak depreme hazırlanmalıdır. İçeriğe uygun televizyon yapımlarıyla, deprem bilincinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Acil önlem planlarıyla , eğitimli personeller yetiştirilmelidir. Diğer ülkelerdeki, jeofizik mühendisleriyle birlikte çalışmalar yapılarak, örnek olay üzerinde tatbikatlar yapılmalıdır.

Deprem sonrası alınması gereken önlemler

Depremden sonra alınması gereken önlemlerin başında, barınma ve gıda gelmektedir. Acil gıda stokları daima bulundurulmalı, çadır ve kalacak yer temini ivedilikle yapılmalıdır. Bu sayede yağma ve talanın önüne geçilmiş olur. Telefon şebekelerinin açık olması, insanların yakınlarına ulaşması için önemli noktalardan biridir. Telefon ve internet servis sağlayıcılarının altyapılarını geliştirmesi gereklidir. Depremden sonra, arama kurtarma işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması çok önemlidir. İlk 72 saat, yaralılara ulaşmak için çok önemlidir. Bu amaçla, akut ve afad yetkililerinin rahat çalışması sağlanmalıdır.

Son olarak , deprem yaşadığımız doğal bir afettir. Bu afette mümkün olduğu ölçüde az can kaybı yaşamamız çok önemlidir. Bunları yaparsak afetlerden korunmamız kolay olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Maaşı Geciken İşçi Tazminat Davası Açabilir!