Genel

Disk Birleştirme Nedir?

Hard disk ya da işletim sisteminin kurulu olduğu C diski uzun süreli kullanıldığında bilgisayar performansında yavaşlamaya neden olabiliyor. Özellikle kurup sildiğimiz programların kalıntı dosyaları ya da var olan programların parçalanmış dosyaları bilgisayar performansını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Disk birleştirme yöntemi disklerin bu gibi sorunlarını ortadan kaldırmaya yarayan, Windows işletim sistemlerinin (XP’den 10’a kadar) tümünde kullanılabilen bir yöntem.

Disk Birleştirme Neden Önemlidir?

Disk birleştirme işlemi, uzun süreli kullanılan disklerin bilgisayar performansında yarattıkları olumsuz durumu ortadan kaldırmada oldukça önemli.

Çoğu zaman bir dosyayı açmada ya da yüklenmesinde uzun süreler geçmesi gibi sorunlarla karşılaşmışsınızdır. Bu problemlerin sebepleri arasında şüphesiz diskinizde parçalanmış dosyaların bulunmasıdır.

Disk birleştirme ile çöp dosyaları, parçalanmış, bir parçası silinmiş ve artık çalışmayan dosyaları tespit edebilir, cihazdan kaldırabilirsiniz. Bu işlemin aralıklarla yapılması disk verimliliği ve bilgisayar performansında önemli rol oynayacaktır. Parçalanmış dosyalardan arınan bilgisayar eskiye oranla daha hızlı işlem gerçekleştirecektir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Peki, bilgisayar için bu kadar önemli olan disk birleştirme işlemi nasıl yapılır? Kullanıcıların merak ettikleri soruyu adım adım anlatalım. Tüm adımlar Windows’un tüm işletim sistemlerinde geçerli ayar ve düzenlemeleri içeriyor.

 • Başlat bölümünden arama kutucuğuna “birleştirme” yazın.
 • Arama sonuçlarında çıkan “sürücüleri birleştir ve iyileştir” ibaresine tıklayın.
 • Açılan panelden C ve D sürücülerinizi birleştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Bir diski seçtiğinizde “Çözümle” derseniz, disk birleştirme yapmadan önce diskte parçalanmış dosya olup olmadığını kontrol etme imkanınız bulunuyor.
 • “En iyi duruma getir” seçeneğiyle de disk birleştirme işlemlerinizi tamamlamış oluyorsunuz.
 • Ayarları değiştir menüsünden birleştirme işleminiz için zamanlayıcı ayarlayabilmeniz mümkün.
 • Böylelikle istediğiniz bir zaman diliminde diskiniz planlı olarak birleştirilmiş olacaktır.

Disk Birleştirme Programı: Defraggler

Defraggler bilgisayarınızın hard disk birleştirme ve bölünmüş dosyaları bir araya getirme amacıyla kullanılan ücretsiz bir yazılımdır.

Bilgisayar diskinde indirilen ardından silinen programlardan kalan çöp dosya kümeleri, diskin okuma hızını yavaşlatarak bilgisayar performansını düşürür. Bu durumda Windows’un kendi aracı her zaman sorunu çözmeyebilir. Birleştirme işlemlerini sorunsuz şekilde yapabilecek olan yazılımlara ihtiyaç duymanız durumunda Defraggler programı kullanıcıların imdadına yetişiyor. Defraggler kalıntı dosyaları ve birleştirilmesi gereken verileri birleştirerek bilgisayar hızlandırma konusunda önemli bir rol oynuyor.

 • Programı indirip gerekli adımları takip edip kurduktan sonra uygulamayı açın.
 • Ardından üstte yer alan menüden birleştirme işlemini yapacağınız sürücüyü seçin ve “analiz et” butonuna tıklayın. Analiz işlemi diskte herhangi bir dosya kümeleşmesi varsa bunları tespit etmede önemli bir faktör.
 • Analiz işlemi sonrası diskin sağlık durumu ve diğer detaylar panelde verilecektir. Disk durumuna göre birleştirme işlemine başlamak için “Defrag” butonuna basın ve işlemleri başlatın.
 • İşlemin ardından gerekli birleştirme adımları tamamlanmış olacaktır.