Eğitim

Diskalkuli (Matematiksel Öğrenme Güçlüğü) Nedir?

Zeka geriliği ile karıştırılmaması gereken diskalkuli yani matematiksel öğrenme güçlüğü 1980’li yıllarda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Matematik bozukluğu ya da matematik öğrenme bozukluğu olarakta çeşitli şekillerde tabir edilmekte olan diskalkuli, çocukların yüzde 5’lik bir kısmında görülebilmektedir.

Kız çocuklarında erkek çocuklara kıyasla daha sık rastlanma ihtimali olan matematiksel öğrenme güçlüğü, aşırı duygusal olma ve içe kapanıklık gibi psikolojik durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Diskalkuli eğitimleri ve aileninde desteği ile bu güçlük tam olarak tedavi edilemese bile en aza indirilebilmektedir.

Diskalkuli (Matematik Bozukluğu) Nelere Sebep Olur?

  • İşlem yapma yeteneği oldukça zor olur.
  • Gruplara ayırma ve kümeselleştirme gibi algısal kabiliyetler oldukça zor olur.
  • Rakamları doğru analiz etme, doğru yazma gibi dikkat gerektiren durumlar oldukça zor olur.
  • Problemleri anlama ve çeşitli matematiksel semboller ile ifade edebilme oldukça zor olur.

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre matematik bozukluğu olan çocuklarda şu sorunlara rastlanmaktadır:

  • Anlamlı bir şekilde sayı sayamama.
  • Asıl ve sıra gösterme sistemlerini öğrenememe.
  • Aritmetik işlemleri yapamama.
  • Nesneleri gruplar halinde kümelere ayıramama.

Çocuklarda matematiksel öğrenme güçlüğünün anlaşılması ilkokul birinci sınıfta ike son derece zordur ve hatta mümkün bile değildir. Yani çocuk bu dönemde ezberleme yöntemi ile bu güçlüğü çekmeyebilir. İkinci ve üçüncü sınıftan sonra çocukta böyle bir sorun varsa daha kolay anlaşılabilmektedir. İşlem yapabilme kabiliyeti son derece zayıf olan çocuk tek ve çift sayıları ayırt etmekte zorlanır ve tek, çift olarak sayamayabilir.

İleriki yaşlarda çocuğun yaşadığı bu güçlük sonucu daha büyük sorunların olmaması için anne ve babaların dikkatli davranması ve matematik derslerinde güçlük çeken çocuğu fark eder etmez derhal yardım alabilecekleri bir uzmana başvurmaları son derece önemlidir.

Diskalkuli (Matematiksel Öğrenme Güçlüğü) Tedavisi Nasıldır?

Diskalkulinin tedavi şekli yalnızca iyi bir eğitimdir. Çocuklara çeşitli malzemeler ile eğlenceli bir şekilde matematik sorularının çözdürülmesi ve matematikten korkulacak bir şeylerin olmadığının onlara güzel ve süslü bir dille anlatılması gerekmektedir. İçine kapanmış ve aşırı duygusal davranan bir çocuk matematiksel öğrenme güçlüğünden çabuk kurtulamaz. Bu sebeple özellikle de anne ve babalara çok büyük görev düşmektedir. Çocuğun yaşamış olduğu bu güçlüğün ise bir zeka geriliği olmadığı bilinmelidir.