Genel

Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre yaklaşık 40 milyon diyabetli hasta olduğu bilinmektedir. Halk arasında Şeker Hastalığı olarak bilinen diyabet bu hastaların yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Diyabet hastaları hastalıklarından dolayı yiyeceklerine ve içeceklerine de dikkat etmelidirler dikkat edilmediği takdirde şekerin yükselmesi sonucu ömür boyu süren kalıcı hastalılara neden olmaktadır. Bazı meyve ve besinlerin dikkatli tüketilmesi ise diyabet hastalığının kontrolünü sağlayıp hastalığa faydalı olacaktır.

DİYABET (ŞEKER HASTALIĞININ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • İdrar çıkma sıklığının aniden artması.
  • Fazla İştah ve Aşırı yemek yeme.
  • Gece yatarken İdrar çıkma isteği.
  • Aşırı halsizlik bitkinlik.
  • Yaraların geç iyileşmesi.

Şekere İyi Gelen Meyveler

Diyabet hastalığında faydalı olan çeşitli meyveler bulunmaktadır bunları diyabetle savaşan altı meyve olarak adlandırabiliriz.

Bu meyvelere gelince: Yabanmersini, kızılcık, nar, tarçınlı ayva, ahududu, kivi olarak sıralayabiliriz. Saydığımız meyveleri tüketirken ise dozunu kaçırmadan abartıya kaçmadan zararlı olmayacak şekilde tüketmeliyiz. Diyabet hastalığına faydalı yazmış olduğumuz bu altı meyveyi sırasıyla açıklamaya gelirsek.

Yaban mersini diyabet için içeriğinde bulunduğu bileşenler ile vücuttaki şekeri oranını dengeleyip diyabet ile savaşmaktadır. Bir diğer meyvemiz olan kızılcık ise hem bağışıklığı sistemimizi düzenleyen hem de hücrelerimizi yenilemesinden dolayı tercih edilmektedir. Kızılcığın kurusunun ve şurubunun içinde şeker bulunmasından dolayı diyabet hastalarına pek önerilmemektedir daha çok taze şeklinin tüketilmesi önerilmektedir.

Üçüncü meyvemiz olan nar ise içinde bulunan vitaminlerinden dolayı tüketilmesi önerilmektedir. Bir diğer meyvemiz olan ayva meyveler içinde en önemli sayılacak meyvelerden biri özelikle için de bulunan az şekeri yüzünden diyabet hastaları için son derece uygun bir meyve durumundadır.

Uzmanlar bu meyveyi tüketirken üzerinde tarçınla tüketilmesinin daha çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Bu meyve kan şekerinin ılımlı seyretmesinin yanında kan şekerinin ani çıkışlarını da önlemektedir. Sıradaki bir diğer meyvemiz olan ahududu kan şekerini düşürme etkisinin yanında bağışıklığı da güçlendirdiği için önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

Ahududu tüketiminde önemli olan husus kullanımında bir çay bardağının geçmemesine dikkat etmek olacaktır. Son meyvemiz olan kivi mineral açısından son derece zengin olmasıyla göze çarpmaktadır. Mineral açısından zengin olması hastalanma riskini de en aza indirmektedir.