Genel

Doğru meslek seçimi için kişinin kendine sorması gereken sorular nelerdir?

Doğru meslek seçimi için kişi kendisine birçok soru sorabilir. Fakat bunlar arasında en çok fayda olacak birkaç soru vardır.

 Öncelikli olarak ‘’benim en güçlü özelliklerim nelerdir?’’

Bana ortaokul yıllarımda lise yıllarımda arkadaşlarım ailem çevrem yani çok iyi yapıyorsun neyi yaparken hakikaten en iyisini görüyoruz.

Diye acaba söylüyorlardı diye düşünerek işe başlayabilirim. Bir diğer sorum ‘’Ben her gün ne yapmaktan hoşlanırım’’.

Sabahtan akşama kadar aynı şeyi yapacağım çünkü. Ben her gün ne yapmaktan sıkılmam ne yapmak bana keyif verir bunu düşünebilirim.

Bir başka soru ben nasıl çalışma arkadaşlarım olsun istiyorum nasıl bir çalışma ortamında çalışmak istiyorum.

Bu da çok önemli bir sorun; çünkü ben bireysel olarak yalnız başıma bir yerde çalışmıyorum ya da çoğu zaman çoğu meslekte öyle değil bir çalışma ortamı ve çalışma arkadaşları. Mevcut çalışma koşulları mevcut aynı zamanda.

Eğer yedi yirmi dört sokakta olduğunuz bir iş yapıyorsanız bu sizi fiziksel olarak dayanıklılığınızın olması gerektiğine esaslı delalettir. Aynı zamanda çalışma koşullarınızı okumakla ilgili olması gereklidir. Bir başka önemli soru kişinin kendisine sorması gereken doğru meslek seçimi için. Ben acaba az işin hangi zorlukları kabul edebilirim buluyorum. Çünkü her işin bir zorluğu var. Bu yüzden iş ararken fazla önemli bir kriter değildir.

Her işin zorluğu olduğu aşikardır. Bundan ötürü gireceğiniz her işin zorluğunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.