Teknoloji

Drone pilotluğu neden geleceğin mesleğidir ?

Önümüzdeki on yıl içerisinde, teknoloji devrimi, dronlar ve dron pilotlarına olan talep nedeniyle birçok işin içerisine girdi. Uzmanlarıyla birlikte önemli endüstri dallarının kilit noktası olarak ortaya çıktı.

Yakın tarihli bir raporda , bugün iş gücüne giren kişilerin yüzde 70’inin yakında robotların kullanımından büyük ölçüde etkilenecek endüstrilerde çalıştıklarını ortaya koydu.

Drone pilotu ve eğitmeni Mahmood Hussein , birçok insanın hobi olduğunu düşündüğü Huffington Post Australia’ya gelerek iki yıl içinde popüler, iyi ücret alan ve talep edilen bir işçi haline geldiğini söyledi.

Hüseyin, “Çok çeşitli işletmelerde drone kullanımına yönelik talep kesinlikle artmaya başladı. Dronlar sıhhi tesisat, madencilik, ticaret ve hatta nakliye ve teslimat gibi sektörleri dönüştürüyor.” Dedi.

“Bir dron pilotu olarak,kariyer peşinde koşan insanlar için, ödüller çok cezbedicidir. Bir drone pilotunun ortalama maaşları 100.000 dolar civarında, en üst kısmı ise yılda 150.000 dolar kazabiliyor.”

A boy is flying a drone in Switzerland.

On yıl önce, Avustralya’da 25’ten az sertifikalı drone operatörü vardı. Ancak, bu yılın Mart ayına kadar bu sayı 500’e yükseldi ve 2016’nın sonunda 600’ün üzerine çıkması bekleniyor. Yüzlerce ve binlerce iş fırsatı imkanı doğdu

Küresel olarak, drone pilotları için dünya pazarının 2022 yılına kadar iki katından fazla olacağı tahmin ediliyor.

Dronlar esnafı dönüştürmeye başladı. Hüseyin, her tesisatçının kamyonunun arkasında bir insansız hava aracı bulunmasının uzun sürmeyeceğini söyledi.

“Bir uçağın içerisindeki termal görüntülemeyle bir evin çatısı üzerinden bakarak, sızıntının tam olarak yerini bulmak ve sorunlu bölgeyi tam milimetreye kadar ölçmek için kullanabilecekleri anlamına geliyor. Drone ise beş dakikadan az zamanda işi bitiriyor. Orada, dronunuz olmadan sızıntıyı tam olarak tespit etmeniz oldukça zor hatta imkansız gibi. ”

Hüseyin, Sivil Havacılık Güvenliği Kurumu (CASA) tarafından onaylanan bir havacılık okulu olan Global Drone Solution’ı yönetiyor . Başlamak için beş saatlik gerçek pratik uçuş becerisi kazandıran beş günlük / 60 saatlik bir eğitim kursunu içeriyor. Zamanın geri kalanı havacılık teorisine harcanıyor.

Hüseyin, “Bir uçağın nasıl uçurulacağını öğrenmek, CASA düzenlemelerini, uçuş operasyon prosedürlerini ve güvenliğini anlama konusunda çok önemlidir. Ancak bu teknolojinin en heyecan verici kısmı, uçağın ticari olarak kullanımıdır. Lakin bu iş hayal gücümüzle sınırlıdır” dedi.

“Önümüzdeki birkaç yıl içinde, tıpkı yolda arabaları gördüğümüz gibi, etrafımızda düzenli olarak dronları görmeyi bekleyebiliriz.”

Sektörler halihazırda drone pilotluk becerilerine göre değiştiriliyor:

 • Tesisler: Enerji santrallerini, telefon kulelerini ve rüzgar türbinlerini birkaç kişi, vinç ile toplayıcı kullanmaya gerek kalmadan incelemek için insansız hava araçları kullanmak için adım atıyor.
 • Madencilik: Dronlar hali hazırda yaygındır ve mineral stok yığınlarını günler yerine bir kaç saatte ölçmek için kullanılır. Ayrıca araştırma çalışmaları ve çevresel etki araştırmaları için de kullanılır.
 • Fast Food Teslimi: Domino’s Pizza gibi büyük şirketler gelecekte pizza teslimi için insansız hava aracılarına yatırım yapacak.
 • Paket Teslimatı: Australia Post ve Amazon zaten drone teknolojisine paketleri teslim etmenin bir yolu olarak yatırım yapıyor
 • İşlemler: Güneş paneli çıktısı, çatı sızdırması ve oluk açma gibi yükseklikleri kontrol edebilme için kullanılıyor.
 • Emlak: Yatırımcılara yeni fırsatlar sunmak veya pazarlama videoları oluşturmak için emlakların panoramik görüntüleri elde etmesini sağlıyor.
 • Düğün fotoğrafçılığı: Düğünlerin hava videografisi çekilerek ,çiftlerin kendi özel günlerinin farklı ve yaratıcı görüntülerini yakalamalarını sağlar.
B
 • B
  Batuhan Okuducu
 • 1 Mayıs 2019
Git gide gelişen teknoloji, ile birlikte günümüz çağında dron kullanımı; gün geçtikçe artıyor insanlar hem daha karlı bir işi gerçekleştirmek için hemde teknolojiye ayak uydurmak için pilotluk mesleğini, dron pilotluğu olarak kodlamış ve o alana yönelik çalışmalarını artırmışlardır.
B