Akıllı TelefonTeknoloji

Dünyanın ilk bükülebilir telefonu Royole FlexPai

Ne zaman yeni bir akıllı telefon, tablet veya cihaz aldığımda aniden kendimi teknoloji çocuğu olarak görmeye başlıyorum. Bu telefon da alanında bir ilk. Elime alır almaz bu şeyi ikiye kırabilirim diye düşünmüştüm. Asla yapmam, ama bu ezici zorlama kendi başına pahalı teknolojiyi bükme işini sizler için gerçekleştirmeye karar verdim.  Royole FlexPai dünyanın ilk katlanabilir telefonu. Türkiye’de de teknoloji bloglarının gündemine gelecek bir telefon bu.

Bükülebilir, katlanabilir bir akıllı telefon ekranı fikri , teknoloji endüstrisinin yıllardır takip ettiği bir şeydi. Ancak esnek telefonun peşinde yaratılan prototiplerin ya da vahşi konseptlerin hiçbiri onu piyasaya sürmedi. En azından şu ana kadar. Samsung, en son bükülebilir ekran prototipini gösterdikten kısa bir süre sonra Royole FlexPai’yi açıkladı ve CNET’e Kasım’da bir konsept olmadığını söyledi. Prototip değildi. Çin’de satılmakta olan gerçek bir telefondu.

Royole FlexPai
Royole FlexPai  Bükülebilir Esnek Telefon

Şimdi, aynı cihaz CES 2019’da tur atıyor  ve bükülebilir telefon CNET’in sayfalarını ilk kez çekmiyor olsa da, teknoloji editörleri telefonu dokunarak test etmekten kendilerini alamadılar. Bu yüzden, yıllar içinde en sevdiğim tabletimi bükme dürtüsüne karşı, sadece bükülüp bükülmeyeceğini görmek için direnmeye başladıktan sonra, sonunda akıllı telefonu bükme rüyasını yaşadım. FlexPai’yi ikiye katladım. Hızlı bir şekilde. Son derece tatmin ediciydi ve işim bittiğinde, tablet tamamen iyiydi. Kırıldığını düşünebilirsiniz ama kırılmadı. Adamlar yapmış işte.

Görünüşe göre, telefonun satış noktasının yarısı FlexPai’nin katlanabilir ekranı telefon ve tablet form faktörleri arasında geçiş yapmasını sağlar, ancak bu durum cihazın ekran hasarına daha az duyarlı olduğu anlamına gelir. Esnek plastik ekran, Royole’un “neredeyse kırılmaz” dediği noktaya kadar cam ekranın yapacağı gibi çatlamaz veya paramparça olmaz. Bu tür bir dayanıklılık kesinlikle dikkatimizi çekti.

Flexpai, teknik olarak bir Android 9 cihazıdır, ancak Google’ın işletim sisteminin telefonun benzersiz ekranı ile güzelce oynamasını sağlamak için Royole, ağır bir tweaks yapmıştı. Ortaya çıkan deneyime, simgelerin açıldığı sırada ekranda akması gibi görünen “Water OS” yer alıyordu. En azından, bu şekilde çalışması gerekiyordu. Pratikte, telefon açtığımda uygulamaları sıkça parlattı ve değiştirdi, ekranın sonucu, cihazı büktüğümde katlamanın karşı tarafındaki parmaklarımı okudum.

Öte yandan, FlexPai’nin adaşlık özelliğinde gerçek bir arkadaşlık platformu gibi. Telefonu çevreleyen plastik biraz ucuz hissettiriyor ama yine de kaliteli olduğunu bildiğimizden bizi bu durum etkilemiyor. Parlak AMOLED ekran, hangi yöne bükerseniz bükün yine de çarpıcı görünüyor.

Tüm bunlar, dünyanın ilk esnek telefonunun çok karışık bir deneyim olduğunu gösteriyr. Cihazı herhangi bir şekilde bükebilmekte katartik bir neşe var, ancak eksik bir deneyim gibi geliyor. Bu bir prototip değil, ancak tamamen pazara hazır bir cihaz diyebiliriz. Royole, uluslararası piyasalarda 1.318 dolarlık bir fiyattan satılabilir. Türkiye’de üzerine ÖTV ve KDV’yi de eklemeyi unutmayın.