Genel

Dünyayı Değiştiren Deniz; Akdeniz neden bu kadar önemli?

Türkiye ve dünya, küresel evrende çizgiler yeniden çizilmeye başlandı; eski dünya düzeni kendini yenilemek için ayağa kalktı ve o ayağa kalktıkça dünya sallanıyor. Bu kalkış da bazı ülkeler düşecek bazı ülkeler ise tırmanarak zirveye çıkacaktır. Bazıları yanlış yola girecek bazıları ise doğru yoldan ilerleyecektir. Akdeniz, zirveye gidişte çok önemli bir nokta olarak öne çıkıyor; Türkiye bu deniz sayesinde kendi ekonomisine çeki düzen vermeye çalışacak be bir adım öne geçecektir. Ülke olarak Akdeniz’e sınırımız olsa da asıl kıymetli olan yerler doğu Akdeniz yani Arap yarımadasına taraf olan yanıdır. Bu yüzden sadece biz değil birçok ülke burayı istiyor.

Fransa sömürmeye doymadı

Fransız devleti bir türlü sömürme politikasından vazgeçmiyor; ne olursa olsun en büyük benim sloganıyla yola çıkmış bir devlet ve her zaman kaybetmeye mahkûm. Geçmiş ile gelecek arasında sıkışmışlık sendromuna kapılmış olabilirler; ülke olarak biz ne kadar yumuşak davransak ta onlar bize sert davranıyor. Bu iki büyük devletin tek hedefi var Akdeniz de olabilmek; Fransa’nın kapıldığı geçmişte güçlüydük algısına biz asla kapılmamalıyız; Türkiye olarak bu algının içine düşürse Osmanlı devleti gibi erir gideriz. Biz yeni bir devletiz ve şu anda ki ekonomik yatırımlarımız içinde en büyük olanı doğu Akdeniz’dir.

Doğu Akdeniz için savaş çıkar mı?

Çok büyük maddi kaynaktan bahsediyoruz; doğu Akdeniz dünyanın en güzel alanlarından bir tanesi ve çok kıymetli bir alan. Buranın şimdilik üç talibi var ki Arap devletlerinin işin içine katmazsak; Türkiye yani biz bu topraklara ekonomik olarak hükmetme potansiyeli olan en büyük devletiz. Yunanistan, biz ve Fransa arasında küçük görülmeyecek ama çokta önemsenmeyecek bir devlet olarak dikkat çekiyor. Fransa ise bizim kadar ağır bir taş ki savaş çıkaracak bir devlet değil ama yerinde rahat durmayı da çok istemediğini biliyoruz.