Teknoloji

E-Posta Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bu yıllarda elektronik posta sistemlerinin kişiler ve kurumların iletişimlerinde ve belge aktarımlarında tercih edildiği kaçınılamaz bir gerçek. Bununla birlikte çeşitli platformlardaki üyelikleri birbirlerinden ayırt edici bir etken olarak da kullanılan e-posta adresleri de hala elektronik posta servislerini ne kadar uzun bir süre kullanacağımızı gösteriyor. Peki, bu durumda kendi e-posta güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

E-Posta Hesabının Şifre Güvenliği

E-Posta hesabımızın şifresi, kötü niyetli bir kullanıcı tarafından ele geçirildiği zaman: o e-postamızın bağlı olduğu diğer platformlardaki hesaplarımıza da erişilmesi çok da zor olmayacaktır. Tabii bu bağlamda da internet hesaplarımızın ana unsuru e-posta hesabımız oluyor. E-posta dâhil bütün internet üyeliklerimizin şifreleri için çoğu sitenin tavsiye ettiği “güçlü parola” yöntemi dâhilinde örnek bir şifre şu şekilde olmalıdır:

  • Harfler ve rakamlar dâhil olmak üzere minimum 8 karakterden oluşmalıdır.
  • Harflerde mutlaka büyük ve küçük harfler bir arada kullanılmalıdır.
  • Harf ve rakamlarla birlikte özel karakterler de tercih edilmelidir.

Bunlarla birlikte tanıdığımız insanlara kolayca verdiğimiz kişisel bilgilerimiz, çok kişi tarafından kolayca tahmin edilebilecek ardışık harfler ve sayılar tercih edilmemelidir.

Gelen Kutusu E-Posta Güvenliği

Gelen kutusu güvenliği başlangıçta çok da dikkat edilecek bir unsur gibi görülmese de, gelen spam mailler, reklam mailleri ve kötü amaçla gönderilmiş bağlantılar ne kadar çok olursa tuzağa düşüp kötü niyetli kullanıcılara kapı açmak da bir o kadar kolaylaşıyor. Peki, gelen kutumuzu nasıl güvende tutabiliriz?

İlk olarak gördüğümüz her siteye e-posta adresimizi girmemeliyiz. Bu sitelere örnek olarak yeni kurulmuş ve güven vermeyen platformlar, bazı platformlarda ücretli satılan üyelikleri ücretsiz vermeyi vaat eden siteler gösterilebilir.

Ki ücretli üyelikleri ücretsiz ve “güvenli” bir şekilde almak neredeyse imkânsızdır. Onlarca kişiye aynı kullanıcı adı ve şifreyi verirken aynı zamanda onlarca kişinin e-posta adresi ve bazen de kişisel bilgilerini toplayan bu sitelerin kazancı her zamanki gibi daha fazla oluyor. Bu sitelere kişisel bilgilerimizi vermemekle birlikte aynı zamanda sahte bir e-posta hesabı da verebiliriz.

İnternette “temp mail” (geçici e-posta) şeklinde bir arama yaptığımız zaman ilk sıralarda karşımıza çıkan herhangi bir siteden geçici e-posta adresimizi kopyalayabilir ve aynı sayfadan o e-postaya ait gelen kutusunu görebiliriz. Fakat bu e-posta hesabı kısa bir süre sonra yok olacaktır.

Sonuç olarak bu geçici e-posta servisleri ile hesabımıza gelen reklam ve spam maillerden kurtulabiliriz. Kötü amaçlı gelen bağlantılarda göndericinin e-posta adresini inceleyip eğer bilinmeyen bir adres ise gelen bağlantı veya dosyayı açmamak, hatta mümkünse e-posta içeriğini bile görüntülememek en doğrusu olacaktır.