Genel

E-Sigaralar ve Sağlığa Etkileri Hakkında Bilmediklerimiz

2004’teki ilk çıkışlarından bu yana, elektronik sigaralar veya e-sigaralar giderek popülerlik kazanıyor. Günümüzde hem ülkemizde hem de dünyada  düzenli olarak e-sigara kullanıyor ve bu sayı giderek artan sayıda genci içeriyor . 2015 yılında, altı lise öğrencisinden biri geçen ay e-sigara kullandığını bildirdi.

E-Sigaralar ve Sağlığa Etkileri Hakkında Bilmediklerimiz

E-sigaralar, sıvı nikotini kullanıcının soluduğu bir sise veya buhara dönüştüren pille çalışan cihazlardır. Ateş kullanmazlar veya kül üretmezler. Dumanlı bir koku yok. Çikolata, çilek ve pina colada gibi lezzetler bile gelir. Tütün sigaralarında bulunan katran ve diğer kimyasalları içermedikleri için daha sağlıklı oldukları düşünülmektedir. Ama gerçekten öyle mi?

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar bu eğilimi takip ediyorlar ve e-sigaraların sağlığı nasıl etkilediğine dair bir kanıt oluşturdular. Birkaç sistematik derleme, e-sigaraların sağlık üzerindeki etkilerine kapsamlı bir şekilde göz atmıştır. En önemlisi bir inceleme 2014 yılında University of California araştırmacıları tarafından Circulation dergisinde yayınlanan e-sigaralar üzerine 71 farklı çalışmadan elde edilen veriler birleştirildi. İkinci büyük inceleme 2014 yılında da yayınlanan Preventative Medicine dergisinde Danimarkalı araştırmacılar tarafından 76 çalışmanın verileri birleştirildi. İşte buldukları:

e-sigara

E-Sigara ve Tütün Karşılaştırması

Birincisi, bu e-sigara diğer tütün sigara ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha az toksin içerdiğinden bir tütün sigara daha az zararlıdır. Ancak e-sigaralarda ve aromalarda kullanılan aerosollerde hala toksinler vardır. Aslında bir 2017 çalışması Kardiyoloji dergisinde e-sigaralardan elde edilen ikinci el dumanın, kullanılan cihaza ve sıvıya bağlı olarak başkalarına zararlı olabileceği bulundu.E-sigaralar başlangıçta nikotin yamalarına benzer şekilde sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olacak bir araç olarak tasarlanmıştır. Ve tütün sigaralarının yerine kullanılabileceğine dair bazı kanıtlar var. Ancak ek kanıtlar, e-sigara kullanımının, özellikle ergenler ve gençler için veya diğer tütün ürünleriyle birlikte sigara içmeye açılan bir kapı olabileceğini göstermektedir.Nikotinin özellikle gençler için bağımlılık ve zararlı olduğuna dair somut kanıtlar vardır. Beyinleri geliştiren gençlerin dürtülerini konsantre etmesini, öğrenmesini ve kontrol etmesini zorlaştırabilir. Ve nikotin bağımlılık yaptığı için genç beyinleri diğer tehlikeli maddelere daha kolay bağımlı hale getirebilir.

İncelemelere göre eşit derecede sorunlu görünen şey, e-sigara pazarlaması . E-sigaraları tütün sigaralarından daha ucuz ve temiz olarak tanıtır ve geleneksel sigara içmenin yasak olduğu yerlerde kullanılmasını sağlar. Tütün sigaralarına ilişkin reklamlar 1970’lerden beri televizyon ve radyodan yasaklanmıştır, ancak bu yasak e-sigaralar için geçerli değildir. Sosyal medya sitelerinde reklamlar, e-sigaraların gençlere hitap etmelerine yardımcı olabilecek ileri teknoloji özelliklerini ve tatlarını sunar. E-sigaralar bazı insanların geleneksel sigarayı bırakmasına yardımcı olabilirken, onları eğlence amaçlı bir ürün olarak kullanmak, özellikle gençler için sağlığa zarar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AVM Hariç Tüm Sosyal Mekanlar Kapatılıyor!