Teknoloji

En İyi Dosya Sıkıştırma Uygulamaları

Günümüzde yaşamın her alanında yerini alan bilgisayarları kullanmayan insan neredeyse kalmadı. Hayatın her alanına hızı ve teknoloji getiren bilgisayarları iş hayatında veya özel hayatımızda kullanırken bazen dosyaları sıkıştırmak yada bir araya toplama ihtiyacı hissedebiliyoruz. Bu gibi ihtiyaçlarda zip programları imdadımıza yetişiyor.  Peki en iyi dosya sıkıştırma uygulamaları hangileri?

En İyi Dosya Sıkıştırma Uygulamaları

WinRAR

Şüphesiz dosya sıkıştırma ihtiyacı hasıl olduğunda akla ilk gelen program Winrar’dır. Winrar ücretli ve ücretsiz sürümü ile kullanıcılarına ihtiyaç duydukları hizmeti sağlayabiliyor. WinRAR 1993 yılında bilgisayarlarımıza girdiğinden bu yana yanımızdan hiç ayrılmadı. Google’da RAR diye arattığımızda ilk sırada çıkan Winrar en çok kullanılan arşiv yöneticilerinden biridir. RAR ve ZIP dosyalarını açmak için birebirdir. Ayrıca CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z, 7-Zip gibi arşivleri de açabilmektedir.

Dosyaları sıkıştırma ve en önemlisi partlara yani bölümlere ayırabilme imkanı veriyor.  Winrar ile .zip ve .rar gibi uzantılara sahip sıkıştırılmış dosyaları açabiliyor yada siz kendi dosyalarınızı bu formatlarda sıkıştırabiliyorsunuz. Sıkıştırma yaptığınız dosyaların güvenliğini arttırmak istediğinizde de program size şifreleme özelliğini sunuyor. Dosyalarınızı bu özellik sayesinde parola korumalı bir şekilde sıkıştırabiliyorsunuz.

7Zip

Winrar uygulamasından sonra en sık kullanılan programlardan biriside 7zip uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde de dosyalarınızı Winrar uygulamasında olduğu gibi sıkıştırabilir, şifreleyebilir yada ciltlere bölebilirsiniz. 7zip uygulaması Winrar’ın aksine onlarca farklı formatta sıkıştırma olanağı sağlıyor ve sağladığı tüm formatlarda sıkıştırılmış dosyaları da açabilmenize imkan veriyor.

7-Zip hemen hemen tüm dosya sıkıştırma formatlarını desteklemektedir:

  • 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR formatlarında sıkıştırabilir ve bu arşivleri açabilir.
  • ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR ve Z uzantılarını ise sadece açabilir.

Winrar ve 7zip uygulamalarının dışında birde Winzip uygulaması bulunuyor. Bu uygulama sayesinde adından da anlaşılacağı üzere dosyalarınızı zip formatında sıkıştırabiliyorsunuz.

Spotify’da Reklam Verme Nasıl Yapılır?