Genel

Enerji Kimlik Belgesi Kullanan Bina Sayısı 1 Milyona Ulaştı!

Günümüzde enerji kaynakları giderek azaldığından ötürü binalarda enerji kullanımını kısıtlamak amacıyla planlanan enerji kimlik belgesi, binalarda enerji tasarrufu sağlamak için harika bir belgedir. 2007 tarihinde çıkarılan bir kanunla gündeme gelen Enerji kimlik belgesi kullanan bina sayısı 1 Milyona ulaştı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Enerji Belgesi ilgili yeni yaptığı açıklamalara göre EKB kullanımının arttığı belirlendi.

2011 yılından beri 200 bini hali hazırda olan ve 800 bini yeni olan toplam 1 milyon bina için Enerji belgesi alındı. 2019 yılında yaklaşık olarak 165 bin adet binaya enerji kimlik belgesi verilirken, bu yıl belge alan bina sayısı 10 bini geçti.

İstanbul, Enerji Kimlik Belgesi Kullanımında İlk Sırada!

1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji belgesi yaptırmayan binaların satışının gerçekleştirilmeyeceğinin açıklanmasıyla beraber, EKB kullanımı da artış gösterdi. İl bazında değerlendirilecek olursa ilk sırayı İstanbul almış durumda. İstanbul’da 180 bin civarında EKB’li bina bulunurken, İstanbul’u 100 bin ile Ankara, 75 bin ile İzmir takip ediyor.

Toplamda 10 yıl kadar geçerliliği bulunan Enerji belgesinde bazı belirtiler var. Belirtilen binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınırlandırmasının dışında enerji tüketimine etki eden sistemlere dair bilgiler de yer almakta.

Bu zamana kadar hazırlanan Kimlik Belgelerinin yaklaşık olarak 3 bin tanesi A sınıfı, 272 bin tanesi B sınıfı, 677 bin tanesi ise C sınıfı olarak enerji performans değerlerinde bulunuyor.

Enerji belgesi binalar için zorunlu hale getirilebilir ve şart kılınabilir. 2020 den sonra alınan tüm evlerde enerji kimliği olması zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mutfaktaki Paslanmaz Çelikleri Temizleme Yöntemleri