Sosyal Medya

Facebook Kazancı Giderek Düşüyor!

Corona virüs salgını nedeniyle insanlar ekranlara daha çok yönelmekte. Facebook kullanımı da giderek artış gösteriyor. Fakat Facebook için bu durum, reklamcılık adına pek bir avantaj sağlamıyor. Başka bir deyişle de, Facebook, Haber Kaynağında bulunan reklam formlarından kolaylıkla para kazanamıyor. Çünkü reklam veren kişiler Covid-19 ile ilgili karantinanın ekonomik etkileri nedeniyle reklam vermemeye başladı.

Corona virüsü reklamcılığı da etkiledi!

Salı günü Facebook tarafından yayınlanan bir blog yazısına bakıldığında, virüsün zarar verdiği ülkelerde toplam mesajlaşmanın geçen aya nazaran yüzde 50 oranında arttığı belirtilmekte. Özellikle İtalya da olan kullanıcılar uygulamalarda %70 oranında daha fazla zaman harcıyor. Facebook’un grup görüşmelerinde geçen ay %1000 arttığı yazıyordu.

Corona virüsü reklamcılığı da etkiledi!

Silikon Vadisi merkezli sosyal ağ firmasının dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları, karantinayla birlikte teknolojiye daha fazla yönelirken, Facebook da çeşitli uygulamalara göre daha fazla trafik görüyor. Fakat bu durum Facebook’un gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturan reklamcılığı ters yönde etkilediğinden dolayı paraya dönüşmüyor.

Facebook kazancına karantina vurgunu

Mesajlaşma hizmetlerinde trafiğin giderek arttığını belirten Facebook, dünyadaki diğer pek çok şirket gibi olumsuz yönde etkilendi. Artan katılımların olduğu hizmetlerden para kazanmadığını belirten bu şirket, özellikle yeni tip Corona virüsün yayılmasına yönelik sert önlemler alan ülkelerden reklam alma durumunun zayıfladığını belirtmekte.

Uygulama yöneticileri,artan aktiviteyi Yeni Yıl Kutlamaları veya Olimpiyatlar esnasında gördükleri dalgalanmalara yormuşlardı. Fakat bu kullanım artışı çok fazla sürdürülebilir görünüyordu.

Uygulama bu konuyla ilgili olarak şöyle bir açıklamada bulundu:

“Kullanım artışlarındaki istikrarı korumak, çalışanların çoğu evden çalıştığı için her zamankinden daha zor. Kullanım modellerini dikkatle izleyerek sistemlerimizi daha verimli hale getiriyoruz. Gerektiği kadar kapasite ekliyoruz. Ağ tıkanıklığı nedeniyle, belirli bölgelerdeki Facebook ve Instagram’daki videolar için bit oranlarını geçici olarak düşürüyoruz. Son olarak, hizmetlerimizde ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı bir şekilde yanıt verebilmemiz için tdaha fazla test yapıyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Gerekli 5 Bilgisayar Aksesuarı