Sosyal Medya

Facebookta Yeni Bir Skandal

Facebook internet adresi telefon üreticileri ile beraber geniş ölçekli veri paylaşımında bulunuyorken, bu paylaşımlar sırasında üstüne düşen görevleri yerine getirmediği düşünülüyor.

Facebook‘un telefon markası üreticilerine geniş ölçekli şekilde erişim kolaylığı verdiği geçtiğimiz aylarda görülmüştü. Bu izin nedeniyle akıllı cihaz sahipleri sosyal ağa bir uygulamaya ihtiyaç duymasına gerek kalmadan erişebildiği belirtilmişti. Yapılan veri paylaşımının ABD Federal Ticaret Komisyonu aracılığı ile 2011 tarihinde çıkarılan bir karar nedeniyle söylenirken bu paylaşım esnasında verilerin gizlilik ve güvenliğinin firma tarafından kontrol edilmesi gerektiği açıklanmıştı.

İşler Çok Daha Farklı

Yayınlanan yeni bir haber, Facebook firmasının bu sorumluluğuna pek de bağlı bulunmadığını açıkladı. Habere göre, facebook sitesi telefon üreticileriyle ilgili olarak bilgi paylaşımı gerçekleştirdikten sonra üreticileri yakından takip etmeden devam ediyor.

Denetim firmaları tarafından hazırlanmış olan rapor, Facebook sitesinin 2013 yılından bu yana donanım ortaklarını yakın zamanda izlemediğini gösteriyor. Firmanın raporu kamuoyuyla paylaşılmasa bile, site ilgili bölüm geçtiğimiz dönem Amerikan senatör Ron Wyden tarafından kaleme alınmış olan bir mektupla ortaya çıkarıldı.

Paylaşılmış olan mektupta, Facebook’un kamu politikasından sorumlu olan başkan yardımcısı Kevin Martin’in ifadeleri bulunuyor. PwC’nin Microsoft ile yapmış oldukları anlaşmaları incelediğini belirten Martin, bu denetim nedeniyle uluslararası veri kullanma anlaşmaları nedeniyle gerekli denetimlerin yapılmadığı sonucuna ulaşıldığını açıkladı.

Facebook aracılığı ile konuyla ilgili olarak yapılmış olan açıklamada, FTC’nin kararını son derece ciddi şekilde uygulandığı ve insanların bilgilerinin korunduğu açıkladı. Facebook söz konusu bilgi paylaşım uygulamasını Cambridge Analytica skandalının patlak vermesi sonrasında ise sonlandırdı. Şirket ilgili program konusunda kullanıcı verilerini 50’den fazla teknoloji şirketiyle paylaşmıştı.