chat eczaonline.com yazılım uzmanı

1 IP =? 1 Sunucu mudur?

zokkie

Müptela
bu konuda bilgim az, örneğin mynet'in 212.101.96.131 ipsinde 1055 domain görünüyor. bu ip tek sunucumudur yoksa birden fazla sunucu olabilir mi?

Load balancing kullanılmamışsa -ki mynet tarafından kullanılacağını pek sanmıyorum- tek sunucu üzerinde 1055 adet site barındırıyorlar.

iyinet

Yönetici
Administratör
1 IP != 1 SUNUCU

1 IP uzerinde istediginiz kadar site (domain/subdomain) host edebilirsiniz.
isim bazli sanal hosting (name based virtual hosting) buna imkan veriyor.
Web server, browsera yazdiginiz adrese bakarak hangi dizin altindaki siteyi sunacagina karar veriyor.

zokkie

Müptela
iyinet teşekkürler,

benim demek istediğim, mynet'in bu ipsindeki siteler aynı makina mıdır yoksa birden fazla sunucu olabilir mi?

idi, elmasgunes yanitladi sagolsun

iyinet

Yönetici
Administratör
zokkie' Alıntı:
iyinet teşekkürler,

benim demek istediğim, mynet'in bu ipsindeki siteler aynı makina mıdır yoksa birden fazla sunucu olabilir mi?

idi, elmasgunes yanitladi sagolsun
Ayni makina da olabilir, 1 den fazlada her ikisi de mumkundur.
Bu IP adresine konulmus bir proxy makina ile load balancing-routing yapilmistir buyuk ihtimalle.

Eğer normal hosting satışı yaptıkları sunucuya ait bir ip ise, load balancing kullanacaklarını pek sanmıyorum.

zokkie

Müptela
1055 sitede mynet-t.ticaret için normal bir sayı olduğuna göre, elmasgunes hakli sanirim.

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum