2018'e kadar yapılan tüm Google Algoritma Güncellemeleri ve SEO Tüyoları

Ustad46

Onaylı Üye
Sms Onaylı
Katılım
16 Kas 2008
Mesajlar
1,150
Beğeniler
17
#1
Google, neredeyse her gün sıralama algoritmasında değişiklikler yapıyor. Bazen onları biliyoruz, bazen yapmıyoruz. Bazıları fark edilmeden kalır, diğerleri SERPleri ters çevirir. Dolayısıyla, bu ipucu sayfası, son yılların en önemli algoritma güncellemelerini ve bu güncellemeler için nasıl optimize edileceğiyle ilgili kanıtlanmış tavsiyeleri içermektedir.


Panda

Her şey 2011 yılında Googleın ilk önce yaptığı ve en düşük kalitedeki içeriği düşürerek arama sonuçlarının kalitesini artırmak olan ilk Panda algoritma güncellemesini tanıttığı zaman değişmeye başladı. Bu, Pandanın Googleın savaşının başlangıcını gri şapka SEOsuna göre işaretledi. Panda, Googleın temel algoritmasının bir parçası haline geldiği 2016 yılına kadar, 5 yıl boyunca daha geniş bir arama algoritmasının ayrı bir parçasıydı. Google tarafından belirtildiği gibi, bu, arama motorunun artık büyük değişiklikler yapmasını beklemediği için yapıldı.

Ana odak

 • yinelenen içerik
 • anahtar kelime doldurma
 • ince içerik
 • kullanıcı tarafından oluşturulan spam
 • alakasız içerik

En iyi ipuçları:

Dikkatinizi odaklayan ilk şey dahili olarak çoğaltılan içeriktir. Sitenizde çoğaltma sorunlarının bulunmadığından emin olmak için site denetimlerini düzenli olarak yapmanızı öneririz.

Harici çoğaltma henüz bir başka Panda tetikleyicisidir. Bu nedenle, şüpheli sayfaları Copyscape ile kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, sadece% 100 benzersiz içeriğe sahip olmayan bazı endüstriler (çok sayıda ürün sayfasına sahip çevrimiçi mağazalar gibi) vardır. Durum buysa, daha fazla orijinal içerik yayınlamaya çalışın ve ürün açıklamalarınızı mümkün olduğunca olağanüstü hale getirin. Başka bir iyi çözüm, müşterilerinizin referanslarını, ürün yorumlarını, yorumları vb. Kullanarak konuşmasını sağlar.

Yapılacak bir sonraki şey, ince içeriğe sahip sayfaları aramak ve bunları yeni, orijinal ve yararlı bilgilerle doldurmaktır.

Sitenizi anahtar kelime doldurma için denetlemek de, Pandayı sitenizden uzak tutmak için zorunlu bir faaliyettir. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi, bu sayfa öğelerinden herhangi birinde anahtar kelimeleri aşırı kullanmadığınızdan emin olmak için başlıklar, meta açıklama etiketleri, gövde ve H1den geçirin.

Penguen

2012 yılında başlatılan Penguin güncellemesi, Googleın spam ile mücadeleye yönelik ikinci adımıydı. Özetle, bu algoritmanın temel amacı, bağlantıları yönlendirici bulduğu siteleri aşağı sıralamaktı (ve hala). Tıpkı Panda gibi, Penguen de 2016dan beri Googleın temel algoritmasının bir parçası haline geldi. Bu nedenle, artık herhangi bir bağlantı spami olup olmadığını belirlemek için sürekli olarak backlink profilinize bakarak gerçek zamanlı olarak çalışıyor.

Ana odak

 • Spam sitelerden bağlantılar
 • Konuyla alakasız sitelerin bağlantıları
 • Ücretli bağlantılar
 • Aşırı optimize edilmiş bağlantı metni içeren bağlantılar

En iyi ipuçları:

Burada yapılacak ilk şey, zararlı linkleri tanımlamaktır. Çeşitli yazılımların, belirli bir bağlantının zararlılığını belirlemek için farklı yöntemler ve formüller kullandığını söylemeye değer. Neyse ki, SEO SpyGlassın Penaltı Riski metriği Penguenin yaptığı gibi aynı formülü kullanıyor.Spam gönderenleri tespit ettikten sonra, profilinizdeki spam içerikli bağlantıların kaldırılmasını, size bağlantı veren sitelerin web yöneticileriyle iletişime geçerek talep etmeyi deneyin. Ancak, tonlarca zararlı bağlantıyla uğraşırsanız veya web yöneticilerinden haber alamazsanız, gitmek için tek seçenek Googleın Disavow aracını kullanarak bağlantıların reddedilmesidir.

Alışkanlığınızı yapmanızı önerebileceğim bir başka şey de bağlantı profili büyümesini izlemektir. Bağlantı profilinizdeki sıra dışı ani yükselmeler, birisinin sitenizde spam olduğunu belirten bir kusur olabilir. Muhtemelen bir ya da iki spam bağlantıdan dolayı cezalandırılmayacaksınız, ancak ani bir toksik geri dönüş akışı sizi rahatsız edebilir. Ve bütün olarak, yeni edinilen tüm bağlantıları kontrol etmek en büyük avantajdır.

EMD

Tam Eşleme Alanı güncellemesi, Google tarafından 2012 yılında tanıtıldı . Bu güncellemenin amacı, ince içerikli düşük kaliteli siteler olan tam eşleme alanlarını hedeflemekti. Bu, SEOların arama sonuçlarında tam eşlemeli anahtar kelime öbekleriyle alan satın alarak ve çok ince içerikli siteler oluşturması nedeniyle geri döneceği için yapıldı.

Ana odak

İnce içerikli tam eşleme alanları

En iyi ipuçları:

Tam eşleşme alanı kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Güvenli tarafta olmanızın tek şartı web sitenizde kaliteli içeriğe sahip olmaktır. Dahası, düşük kaliteli sayfaları tamamen kaldırmanızı, mevcut olanlarınızı yeni, orijinal içerikle iyileştirmeyi denemenizi tavsiye etmem.

Ayrıca, düşük güvenilen sinyallere sahip spam gönderen bağlantıları belirlemek ve sıralamak için bağlantı profili denetimlerini düzenli olarak çalıştırmak iyi bir fikirdir. Bundan sonra, hala en büyük güven ve otorite sinyalleri oldukları için kaliteli bağlantılar kurmaya başlamak doğru ve mantıklıdır.

Korsan (Pirate)

Muhtemelen korsan içerikli sitelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldığını ve korsanlığın tüm İnternette kullanıldığını hala hatırlarsınız. Elbette, bu durumun durdurulması gerekiyordu ve Google 2012de uygulamaya konulan ve büyük miktarda telif hakkı ihlali içeren web sitelerini cezalandırmayı hedefleyen Korsan Güncellemesi ile tepki gösterdi. Lütfen, güncellemenin web sitenizin dizinden kaldırılmasını gerektirmesinin hiçbir yolu olmadığını, yalnızca daha düşük sıralamayla cezalandırabileceğini unutmayın.

Ana odak

Telif hakkı ihlalleri

En iyi ipuçları:

Burada tavsiye edecek fazla bir şey yok. Yapabileceğiniz en iyi şey, orijinal içeriği yayınlamak ve başkalarının içeriğini telif hakkı sahibinin izni olmaksızın dağıtmamaktır.
Bildiğiniz gibi, korsanlıkla savaş hala kazanılmaz. Bu nedenle, rakiplerinizin korsan içerik kullandığını fark ederseniz, Googlea yardımcı olmak ve İçeriği Googledan Kaldırma aracını kullanarak resmi bir istek göndermek yalnızca adildir. Bundan sonra, isteğiniz, Googleın endeksli içerik veya sitelere manuel ayarlamalar yapabilen yasal ekibi tarafından ele alınacaktır.

Hummingbird / RankBrain

2013ten itibaren Google, arama amacını daha iyi anlamak için bir kurs belirledi. Böylece, aynı yıl Hummingbirdi ve 2015te RankBraini tanıttı. Bu iki güncelleme, her ikisi de, belirli bir sorgunun arkasındaki arama amacının yorumlanması için sunulduğu için birbirini tamamlar. Ancak, Hummingbird ve RankBrain biraz farklıdır.

Hummingbird, Googleın arama sorgularını anlama (özellikle tek tek anahtar kelimeler yerine uzun, söyleşi cümleleri) ile ilgilenen ve arama sonucuna uyan arama sonuçları sunan büyük algoritma güncellemesidir.
Ve RankBrain, Hummingbirde ek olan bir makine öğrenme sistemidir. Önceki kullanıcı davranışıyla ilgili geçmiş verilere dayanarak, Googleın alışılmadık, benzersiz ve orijinal sorguları işlemesine ve yanıtlamasına yardımcı olur.

Ana odak
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler
 • Bilinmeyen arama sorguları
 • Doğal lisan
 • Kullanıcı deneyimi

En iyi ipuçları:

Anahtar kelime araştırmalarınızı, içeriğinizi çeşitlendirmek için alakalı aramalara ve eş anlamlılara özel önem vererek genişletmek iyi bir fikirdir. Beğenin veya beğenmeyin, ancak yalnızca Google AdWordsten kısa vadeli terimlere güvenebileceğiniz günler geride kaldı.

Dahası, arama motorlarının doğal dili işleyebilme yeteneğiyle, özellikle başlıklarda ve meta açıklamalarında doğal olmayan ifadeler bir sorun haline gelebilir.

İçeriğinizi, rekabetçi analizler yaparak, alaka düzeyi ve kapsamlılık açısından da optimize edebilirsiniz. TF-IDF analizi sağlayan birçok araç vardır. Üst düzey rakiplerinizin çok sayıda tarafından kullanılan ilgili terimleri ve kavramları keşfetmeye yardımcı olabilir.

Yukarıda belirtilen tüm faktörlerin yanı sıra, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çok önemli olduğunu unutmayın. Kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunacak ve SERPlerde sıralamaya girmeyeceğiniz için bir kazan-kazan etkinliği. Sayfalarınızın Google Analyticsteki kullanıcı deneyimi metriklerine, özellikle Hemen Çıkma Oranı ve Oturum Süresine göz atın.

Güvercin / Sıçan (Pigeon/Possum)

Hem Güvercin hem de Sıçan yerel SEOyu hedefliyor ve yerel arama sonuçlarının kalitesini artırmak için üretildi. 2014 yılında yayınlanan Güvercin Güncellemesi, Googleın yerel arama algoritmasını ana dizine yaklaştırmak için tasarlandı. Dahası, arama sonuçları sıralanırken yer ve mesafe dikkate alınmaya başladı. Bu, yerel dizin sitelerine önemli bir sıralama artışı sağladı ve Google Web araması ve Google Harita aramasıyla daha yakın bir bağlantı oluşturdu.

İki yıl sonra, Sıçan Güncellemesi başlatıldığında, Google, aramanın fiziksel konumuna bağlı olarak daha çeşitli arama sonuçları döndürmeye başladı. Temel olarak, bir işletmenin adresine ne kadar yakın olursanız, yerel sonuçlar arasında daha fazla şansınız olur. Sorgunun ifadesinde küçük bir fark bile şimdi farklı sonuçlar üretir. Possumun bir şekilde fiziki şehir alanının dışındaki işletmeleri de bir şekilde arttırdığını belirtmek gerekiyor.

Ana odak

Yerel arama sonuçlarında daha yetkili ve iyi optimize edilmiş web siteleri gösteriliyor

Bir arama yapanın fiziksel konumuna daha yakın olan arama sonuçları gösteriliyor

En iyi ipuçları:

Geleneksel SEO için geçerli olan faktörlerin yerel SEO için daha önemli olmaya başladığını bilerek, yerel işletmeler sahipleri artık çabalarını sayfa optimizasyonuna odaklamak zorunda.

Googleın yerel dizinine dahil olmak için, yerel işletmeniz için bir Google My Business sayfası oluşturduğunuzdan emin olun. Dahası, tüm yerel listelerinizde tutarlı olması gerektiği için NAPınızı göz önünde bulundurun.
İlgili yerel dizinlerde yer almak da en büyük öneme sahiptir. Bu, Pigeon güncellemesinden kayda değer yerel dizinleri sağlamasından bahsetmeye değer. Dolayısıyla, en iyi sonuçlara ulaşmak her zaman zor olsa da, büyük olasılıkla üst sıralara çıkacak olan iş dizinlerine dahil olmanız çok daha kolay olacaktır.

Sıralamanızı kontrol ettiğiniz yer, aldığınız sonuçların çoğunu etkilediğinden, coğrafi spesifik sıralama takibi yapmak iyi bir fikirdir. Sadece pozisyonları kontrol etmek için özel bir yer ayarlamanız gerekir.

Fred

Google Fred, aşırı agresif para kazanma özelliğine sahip web sitelerini aşan başka bir Google güncellemesinin resmi olmayan bir adıdır. Algoritma, aşırı reklamlar, düşük değerli içerikler ve çok az kullanıcı yararı sunan web siteleri için avlanır. Yararlı bilgiler vermek yerine gelir elde etmekten başka bir amacı olmayan web siteleri en çok cezalandırılır.

Ana odak

 • Agresif para kazanma
 • Yanıltıcı veya aldatıcı reklamlar
 • Kullanıcı deneyimi engelleri ve sorunları
 • Kötü mobil uyumluluk
 • İnce içerik

En iyi ipuçları:

Reklamları web sitenize yerleştirmek tamamen iyi, yalnızca kullanıcıların miktarını ölçeklendirmeyi düşünün ve kullanıcıların içeriğinizi okumasını önledikleri takdirde yerleşimlerini düşünün. Web sitenizi kendiniz değerlendirmek için Google Arama Kalitesi Düzenleme Kurallarını uygulamanız da yararlı olacaktır.

Her zamanki gibi, ince içerikli sayfalar için bir ava gidin ve düzeltin. Ve elbette, kullanıcı deneyimini geliştirmek için çalışmaya devam edin.

Mobil Dostu Güncelleme / Mobil İlk indeksleme

Mobilegeddon olarak da bilinen Googleın Mobil Dostu Güncelleştirmesi (2015), mobil cihazlar için optimize edilmiş sayfaların mobil aramada daha üst sıralarda yer almasını ve mobil uyumlu olmayan web sayfalarının alt sıralarında yer almasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak, yakında, mobil uyumluluklarına göre sitelerin up-up-down siteleri için yeterli olmadı. Bu nedenle, Google bu sene ilk önce akıllı telefon aracısı ile sayfaları dizine eklemeye başladığı mobil ilk indekslemeyi başlattı. Ayrıca, sadece masaüstü sürümleri olan web siteleri de dizine eklenmiştir.

Ana odak
Tüm siteler (hem mobil uyumlu hem de değil)

En iyi ipuçları:

Sitenizin mobil-ilk endekslemeye geçirilip geçirilmediğini merak ediyorsanız Search Consoleunuzu kontrol edin. Bir bildirim almadıysanız, web sitenizin henüz mobil-ilk dizine dahil edilmediği anlamına gelir. Dahası, robots.txt dosyanızın Google botunun sayfalarınızı taramasını engellemediğinden emin olun.

Web sitenizi henüz mobil cihazlar için uyarlamamışsanız, yarışa katılma zamanı şimdi. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç mobil web sitesi yapılandırması vardır, ancak Googleın önerisi duyarlı tasarımdır. Web siteniz zaten mobil cihazlar için uyarlanmışsa, Googleın hedeflerine uygun olup olmadığını görmek için mobil uyumlu testi çalıştırın.

Dinamik bir sunumunuz veya ayrı URLleriniz varsa, mobil sitenizin masaüstü sitenizle aynı içeriği içerdiğinden emin olun. Dahası, sitenizin her iki sürümünde yapısal veriler ve meta verileri bulunmalıdır.

Daha ayrıntılı bilgi için, SMX Munich 2018den mobil ilk önce endeksleme ile ilgili diğer önerileri dikkate alın.

Sayfa Hızı Güncellemesi

Ve şimdi, bu yılın Temmuz ayında yayınlanan ve sayfa hızını mobil cihazlar için bir sıralama faktörü haline getiren Sayfa Hızı Güncellemesine geçtik. Bu güncellemeye göre, daha hızlı web sitelerinin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda olması gerekiyor. Bunun ışığında, ekibimiz güncelleme sonrasında mobil SERPlerdeki sayfa hızı ve sayfa konumları arasındaki korelasyonu izlemek için bir deneme gerçekleştirdi.

Bir sayfanın Optimizasyon Puanının, Google arama sonuçlarındaki konumuyla güçlü bir korelasyona sahip olduğu ortaya çıktı. Ve daha da önemlisi, yüksek Optimizasyon puanına sahip yavaş siteler güncellemeden etkilenmedi. Bu da bize, Optimizasyonun ilk etapta iyileştirilmesi ve üzerinde çalışılması gereken şey olduğu sonucuna götürüyor.

Ana odak

Düşük Optimizasyon puanı ile yavaş siteler

En iyi ipuçları:

Artık Google tarafından resmi olarak belirtilen Optimizasyon Puanını etkileyen 9 faktör var. Dolayısıyla, mobil web sitenizin hızını analiz ettikten ve zayıf yerlerine (umarım) bakmadıktan sonra, Optimizasyon Puanı iyileştirme için bu 9 kuralları göz önünde bulundurun.
 • Açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçınmaya çalışın
 • Sıkıştırmayı etkinleştirerek dosyanızın boyutunu azaltın
 • Sunucunuzun yanıt süresini artırın
 • Bir önbellek politikası uygulamak
 • Kaynakları küçült (HTML, CSS, JavaScript)
 • Resimleri optimize edin
 • CSS teslimatını optimize et
 • Görünür içeriğe tercih verin
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScripti kaldır

Kaynak: seonline.net
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
125
Beğeniler
41
#3
7 Şubatta Google bir güncelleme yapmış sanırım. Etkisi henüz tüm sitelerde görülmemiş olabilir.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst