chat eczaonline.com yazılım uzmanı gaziantep web tasarım

Alexa değerini yükseltmek için neler yapılmalı?

Alparslan_Sultan

Silver Üye
Onaylı Üye
Katılım
18 Nis 2008
Mesajlar
773
Beğeniler
39
#1
Alexa yükseltme, günümüzde webmasterlar ve site ziyaretçileri için oldukça önemli bir olaydır. Alexa değerinin milyonlar mertebesinde bulunması site hakkında birçok şey düşündürür. Bir sitenin Alexa’sı ne kadar yük****e, yani ne kadar düşük bir rakamdan oluşuyorsa o kadar memnuniyet verir. Peki Alexa bir sitenin kalitesi hakkında bilgi verir mi? Alexa bir SEO kriteri midir? Alexa nasıl yükseltilir, nasıl sıralar? Hepsini en basit şekilde sizlere bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Alexa, şüphesiz ki tüm dünyada önemli bir yere sahiptir. Bir siteye girdiğinizde ve site hakkında hiçbir fikriniz olmadığında ilk baktığınız değer Alexa sıralaması olur. Alexa’da yüksek bir sıralamaya sahip olan site size ister istemez güven verir. Sürekli olarak sıralamaları güncelleyen Alexa, siteleri belli kriterlere göre sıralar. İşte Alexa sıralama mantığı…

Alexa Siteleri Nasıl Sıralar ?
Alexa yükseltme amacınız varsa ilk önce sıralamanın nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Aşağıda temel sıralama kriterlerini listeledik. Bu listede bulunan durumlarda ne kadar kaliteli değerlere sahip olursanız sıralamanız o kadar yüksek olacaktır. Alexa site sıralama kriterleri ise şöyle;

 • Siteden hemen çıkma oranı
 • Sitenin tekil ve çoğul hit durumu
 • Site içerisinde, sayfalarda geçirilen süre
 • Sitenin toplam sayfa görüntüleme sayısı
 • Sitenin hit kaynaklarının kaliteli olup olmaması
 • Alexa backlink sayısı
 • Site içi yorumlar, ziyaretçi aktifliği
 • Alexa SEO Kriteri mi ?
SEO, sitelerin arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar oldukça ayrıntılı şekilde yapılmaktadır. SEO hakkında aşağıdaki yayınımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

SEO Nedir?
Alexa ve SEO arasındaki ilişki oldukça tuhaftır. Alexa, kendine göre bir sıralama sistemine sahiptir. Siteleri kendi listesine göre sıralar. SEO ise arama motorlarının sıralamasını iyileştirmeye yönelik çalışmalardır. SEO paketi çalışmaları site dışında yapılan faaliyetleri, yani backlinkleri de kapsar ve bazı backlinkler Alexa yükseltme etkisine sahiptir. Ne kadar kaliteli backlink alındığı değil, alexa etkili backlik alındığı önemli olmakla birlikte sıralama yükseltmek elbette mümkündür. Ancak SEO kriterleri arasında Alexa sıralaması bulunmamaktır. Alexa sıralaması, bir sitenin kaliteli SEO’ya sahip olup olmadığının göstergesi olamaz.. Alexa, SEO kriteri değildir.

Alexa’nın temel sıralama kriteri ziyaretçidir. Alexa sıralama yükseltmek isteyenlerin en çok ziyaretçilerin siteye olan bağımlılığına ihtiyacı vardır. Ancak SEO, teknik site kavramlarının tümünü kapsamakta ve ziyaretçiye faydalı olmayı esas almaktadır.

Alexa ve Yüksek Hit İlişkisi
Şunu da belirtmekte fayda var. Birçok kişi alexa sıralaması yüksek olan sitelerin yüksek hit değerlerine sahip olduğunu düşünür. Bu düşünce yanlıştır. Ziyaretçi bağımlılığı; yani sitede geçirilen süre, yorumlar, sayfa gezinmeleri, geri dönen ziyaretçi sayısı oldukça iyi değerlere sahip olan orta değerde hitli bir site, yüksek hite sahip bir siteden çok daha iyi Alexa’ya sahip olabilir. Alexa yükseltmek için yüksek hite değil, kaliteli ziyaretçiye ihtiyacınız vardır.

Alexa Yükseltme Yolları neledir?
Alexa yükseltmek istiyorsanız sağlamanız gereken birçok kriter vardır. Sıralamaların güncellemesiyle birlikte sitenizin mevcut durumundaki değişimleri gözlemleyerek ne kadar Alexa dostu olduğunuzu anlayabilirsiniz. Yavaş yavaş Alexa yükselme yöntemlerini uygulayarak zamanla sıralamanızdaki iyileşmeye şahit olduğunuzda doğru yolda olduğunu anlayacaksınız. İşte Alexa sıralama yükselme yolları;

 • Alexa’ya kayıt olun ve sitenizi ekleyin (premium plana sahip olmak gerekiyor, yani ücretli)
 • Sitenize Alexa widget, yani alexa sıralaması gösteren bir bileşen artık eklenmiyor. Böyle bir düşünceniz varsa unutun. Alexa, 2016 Ekim ayında widget olayını kaldırdı.
 • Alexa’da oturumunuz açık şekilde sitenizi sorgulatın. Düzenli aralıklarla Alexa’yı ziyaret edin.
 • Tarayıcınıza Alexa Traffic Rank uzantısı ekleyin ve sitenizde uzunca vakitler geçirin.
 • Alexa Traffic Rank uzantısı açıkken sitenizin sayfalarında düzenli olarak gezinin.
 • Sitenizde Alexa hakkında bir yayın yapın ve Alexa‘ya backlink verin. (Şuan yaptığımız gibi )
 • Alexa’da sitenizin sorgulanma sayısını arttırın. Farklı cihazlardan sitenizin sorgulanmasını sağlayın.
 • Site açılma hızını minimuma düşürün.
 • Sitenizde görsel kullanımını etkili şekilde arttırın (SEO’ya zarar verecek sayfalar oluşturmayın)
 • Hit programları alexa yükseltme etkisine sahiptir. Ancak bunu önermiyoruz. Alexa yükselteyim derken arama motoru sıralamanızı düşürmeyin. Tercih sizin.
 • Ziyaretçilerinizi uzun süre sitede tutmaya çalışın. Bunun için SEO’ya ihtiyacınız var.
 • Alexa backlink sayınızı arttırın.
Google Chrome tarayıcı için Alexa Traffic Rank eklentisini yükleyerek işe başlayabilirsiniz.

Alıntıdır..
 

KaRNeC

Administratör
Onaylı Üye
Katılım
4 Eki 2002
Mesajlar
2,840
Beğeniler
263
Konum
Kahramanmaraş
#3
Güzel bir paylaşım. Teşekkürler
Ayrıca [MENTION=690]Avatargalaxy[/MENTION] Alexa yükselmesi bir anda yapılmıyor. Bunun için bizim çalışmalarımız da var ve belirttiğimiz sıraya 45 gün içinde getirmeyi taahhüt ediyoruz.
 

loost123

Onaylı Üye
Katılım
2 Eki 2014
Mesajlar
368
Beğeniler
2
Yaş
23
#4
1- Doğal hit olmadan Alexa sıralaması arttırmanın anlamı yoktur.
2- Alexa üzerinde siteyi sorgulatarak Alexa sıralamasını arttıramazsınız.
3- Ergence bir mesele bu
4- Alexa backlink diye bir şey yoktur,backlink backlinktir. Backlink ile alexa sıralaması yine artmaz.
 

YelizTurkmen

Onaylı Üye
Sms Onaylı
Katılım
13 Ara 2018
Mesajlar
159
Beğeniler
17
Yaş
31
Konum
Meram
#5
Sitemi güncellemeyince 20 milyonuncu sıraya kadar düştü.
Bir zamanlar 100 binlerdeydi alexa global sırası

Siteniz güncel olsun. kimse ziyaret etmese de siz ziyaret edin. Bunun bile çok faydası oluyor
 

EmreT

Paylaşım Ekibi
Onaylı Üye
Katılım
2 Ocak 2019
Mesajlar
74
Beğeniler
47
Konum
Samsun
#7
Hiç bir şey yapmanıza gerek yok, alexa toolbarınız yüklü olsun. Makale girdikçe kendiliğinden düşecektir. İmleme sitelerine link eklemeyi unutmayın. Hepsi bu kadar.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst