etil alkol rp satın al
chat ege.net

Backlink almak sıralamanın yükselmesinde hala etkili mi?

yasarkavus

Onaylı Üye
Katılım
29 Ara 2018
Mesajlar
159
Beğeniler
51
#1
MOZ editörü Eric Enge Google sırlamalarında backlinkleri hala etkili bir yol olup olmadığını analiz etti. Yaptıkları istatistikler üzerinden bakıldığında DA (domain authority) ve PA (page authority) değerleri yani domain otorite puanı ve sayfa otorite puanı yüksek sitelerden gelen ama ilgili sitelerden olması kaydıyla, Google sıralamasının yükselmesinde olumlu etki ediyor. Eric Enge ellerindeki veriler ışığında kaleme aldığı makalesinde bakalım nelere değinmiş.

Backlink almak hala önemli mi?

Dört yıl boyunca, Stone Temple (şimdi Perficient Digital'in bir parçası), sıralama bağlantılarının ne kadar önemli olduğuna dair bir araştırma yaptı. Bunu Moz'un Link Explorer'ını kullanarak yaptık ve bu yılki çalışmada, en büyük veri setine baktık - 27.000 sorgu.

Çalışmamızda, test edilen 27K sorgunun tamamında Spearman korelasyonları üzerinde ikinci dereceden hesaplamalar kullanılmıştır. Bunun ne anlama geldiğinden emin değilim?

Ana çalışma bileşenleri şunları içeriyordu:
  • Sıralama sayfalarına toplam bağlantı sayısı
  • Sıralama sayfalarına bağlantıların Moz DA
  • Sıralama sayfalarına bağlantıların Moz PA
Bu hesaplamaları birkaç alt kategoriye ayırmak:
  • Bilgi ve ticari sorgulamalar
  • Medikal ve Finansal ve Teknoloji vs. Tüm Diğer Sorgulamalar
Ayrıca, Moz link endeksinin sorgular alt kümesi için ne kadar büyüdüğünü de değerlendirebildik, çünkü üç yıl boyunca 27K sorgunun 16K'sında aynı verileri kullandık (bu yılki çalışma 9K daha fazla sorguya baktı, ancak 16K Sorguların ortak noktası vardı). Aslında, şu verilerle başlayalım:

google sıralamasında backlink etkili mi.jpg


Korelasyonla ilgili kısa yorumlar
Korelasyon çalışmaları, iki faktörün birbirleriyle herhangi bir şekilde ilişkili olup olmadığını ölçmeye çalışır. Biz bize olup olmadığını anlamak için korelasyon çalışmaları kullanmak bir faktör potansiyel olarak diğer nedenleri O anlamak önemlidir korelasyon nedensellik ispat etmez ; basitçe olduğunu önerir.

Paylaşmayı sevdiğim örnek, dondurma tüketimi ile boğulma arasında güçlü bir ilişki olduğu. Bu, birinin diğerine neden olduğu anlamına gelmez. Aslında, burada nedensel faktör sezgisel olarak açıktır - sıcak hava. İnsanlar daha fazla dondurma yerler ve dışarısı sıcak olduğunda insanlar daha çok yüzer.

Ancak, bağlantılar söz konusu olduğunda, Google’ın bize bu bağlantıların hala önemli olduğunu söylediğini de biliyoruz. Bu sizin için yeterli değilse, Google hala şüpheli bağlantı kurma uygulamaları için siteleri cezalandırır. Bu, bağlantıları önemli olmadığı sürece yatırım yapacakları bir alan değildir.

Peki korelasyon puanları nasıl çalışır?

Bir korelasyon skoru ölçeği -1 ile 1 arasındadır. 1 puanı, iki madde arasında mükemmel bir korelasyon anlamına gelir. Eğer iki değişkenimiz varsa (x ve y), x değeri ne zaman artarsa, y de o olur. -1 puanı tam tersi anlamına gelir: x değerinde arttığında, y değerinde azalır. 0 puan, hiçbir şekilde algılanabilir bir ilişki olmadığı anlamına gelir. X değerinde arttığında, y değerinde aynı oranda artma veya azalma olasılığı vardır.

Arama değerlendirmek için karmaşık bir ortamdır. Google, 200'den fazla sıralama faktörü kullandığını iddia ediyor. Bu nedenle, herhangi bir faktörün baskın olması pek olası değildir. Yüksek puanların hiç olması muhtemel değildir ve 0,2 veya daha yüksek olan korelasyon puanları zaten bir ilişkinin varlığını ortaya koymaya başlamaya (ancak kanıtlamayacak şekilde) başlar.

Çekirdek çalışma sonuçları
Dalış zamanı! İlk olarak, tüm 27K sorgularının genel görünümüne bakalım:

moz da pa değerleri Google backlink sıralama.jpg


Bu korelasyon skoru sağlam bir 0.293 skorunda geliyor. Google algoritmasının 200+ sıralama faktörünün karmaşıklığı göz önüne alındığında, bir tek faktörün yüksek bir korelasyon puanına sahip olduğunu ve yüksek bir korelasyon seviyesini belirttiğini belirtir.

Şimdi, Moz DA ve Moz PA ile olan korelasyona bir göz atalım:

moz da pa değerleri sıralama etkisi.jpg


Hem DA hem de PA güçlü korelasyonlar gösterir; aslında, sıralama sayfasına olan toplam bağlantı sayısından çok daha fazlası.

Bu ilginçtir, çünkü bir düzeyde, bağlantı sitesinin otoritesinin ve bağlantı sayfasının otoritesinin her ikisinin de önemli olduğunu göstermektedir. Bu arada, bu çalışmayı yaptığımız dört yılda, bu ilk kez DA ve PA puanlarının saf bağlantı sayısından daha güçlü bir sıralama potansiyeli göstergesi olduğu görülüyor.

Daha geniş anlamda, bağlantı kurma stratejisi perspektifinden bakıldığında, bu, daha yetkili sitelerden bağlantı almanın, bu stratejiye nasıl odaklanmanız gerektiği olduğu fikrine destek olmaktadır.

Son olarak, ticari ve bilgi sorgularının ne kadar farklı olduğuna bir göz atalım:

moz da pa değerleri sıralama etkisi nelerdir.jpg


Şimdi bu ilginç - bilgi sorguları, ticari sorgulardan çok daha yüksek düzeyde bir korelasyon gösteriyor.

Yorumlayıcı bir bakış açısına göre, bu mutlaka daha az önemli oldukları anlamına gelmez. Bu, yalnızca ticari sayfaların daha az bağlantı aldığı anlamına gelebilir, bu nedenle Google'ın diğer sinyallere daha fazla bağlı olması gerekir. Ancak bu ticari sayfalar bir nedenden ötürü linkler çekiyorsa, linklerin etkisi hala yüksek olabilir.

özet
Veriler hala bağlantılar ve sıralamalar arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Google’ın genel açıklamaları ve eylemleri (ceza uygularken) da aynı hikayeyi anlatıyor. Kısacası, bağlantılar hala önemlidir. Ancak bu bağlantıların niteliğinin ve kalitesinin de önemli olduğuna dair net bir gösterge görüyoruz!

Bize ne düşündüğünüzü söyleyin - bağlantılar bir sıralama faktörü olarak önemli midir?

Eric Enge / Moz Editörü
 
Son düzenleme:
Katılım
14 Kas 2011
Mesajlar
249
Beğeniler
32
#2
Backlinkler her zaman site sıralamalarını etkiledi. Bir dönem bu etki çok fazla bir dönem az oldu. Son yıllarda google daha seçici davranmaya başladı. Sadece kaliteli sitelerden gelen linkleri değerli oldu. Tabi bir de içeriklerin benzer olması gerekiyor. Mesela yemek tarifi sitesinden nakliyat sitesine link verirseniz hiçbir anlamı yok.

Bu tür konuları okuyup geçmeyelim arkadaşlar fikirlerimizi paylaşalım
 

ServetBey

Onaylı Üye
Katılım
17 Ara 2018
Mesajlar
159
Beğeniler
38
Yaş
33
#3
@kulturelbellek görüşünüz çok yerinde. Kaliteli ve ilgili backlink almak yarar sağlar. Lakin ilgisiz yerden alınan backlinkler yarar yerine zarar da verebilir. Bir de link alınan sitelerin spam değerlerine de bakmak yerinde olacaktır. Spam değeri yüksek olan sitelerden backlink almamak gerekiyor.
 
Katılım
14 Kas 2011
Mesajlar
249
Beğeniler
32
#4
Aslına bakarsanız bu forumda herkesin iyi kötü bir sitesi var. Aynı kategorideki siteleri bir araya getirip karşılıklı tanıtım yazıları yayınlasak ne güzel olur. Bunu doğru yaptığımız zaman da sitelerimiz kesinlikle olumsuz etkilenmez.
 

ŞeMSi

Empatik
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
786
Beğeniler
109
Konum
Hatay
#5
Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler. DA ve PA değeri yüksek sitelerden alınacak backlinkler hala olumlu etki sağlamaktadır. İlgili sitelerden alınacak backlinkler, artık olmazsa olmaz SEO kriteri haline geldi. İlgili ve otoriter sitelerden backlink almak, siteye hala büyük değer katıyor kanaatindeyim.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum canlı bahis sohbet - - chat
Üst