Bilgi toplumu, E-Devlet

haberci01

Profesyonel Üye
Katılım
16 Kas 2007
Mesajlar
270
Beğeniler
0
#1

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tekin Memiş, "Bilgisayarda fareyi kullananlar, üretilen bilgiyi tüketirler. Bizlerin, üretici olup, klavyeyi kullanan bir toplum olmamız gerekiyor" dedi.

Memiş, Çankırı Belediyesi ile Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesince düzenlenen "Bilgi Toplumu, e-Devlet ve e-Dönüşüm Çalışmaları" konulu panelde, günümüzde bilgisayara sahip olmanın klasik mal varlıklarına sahip olmaktan daha önemli hale geldiğini söyledi.

Bilgilerin sayısal hale gelmesiyle birlikte iletişim teknolojilerinin baş döndürücü bir şekilde ilerlediğini ifade eden Memiş, "Bilgisayarda fareyi kullananlar, üretilen bilgiyi tüketirler. Bizlerin, üretici olup, klavyeyi kullanmamız gerekiyor. Artık klavyeyi kullanan bir toplum olmamız gerekiyor" dedi.

Bilgi teknolojileriyle bütünleşen şehirlerin büyük bir atılım gerçekleştirdiğine dikkati çeken Memiş, "Çankırı’yı bilgi teknolojileriyle bütünleştirebilirsek, Çankırı gelişen cazip bir şehir olur" diye konuştu. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Bilgi Toplumu Daire Başkanı N. Murat İnce de konuşmasında, Türkiye genelinde 30-35 bin okulun bilgi teknolojilerini kullanacak alt yapıya sahip olduğunu belirtti. İnce, "E-devlet alanında büyük bir sıçrama gerçekleştiriyoruz" dedi.

Bilgilerin kontrol edilmesi

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Muammer Ketizmen ise teknoloji kullanımlarının bazı şeyleri kolaylaştırırken, insanlardan da bazı şeyler aldığını söyledi. Ketizmen, "Bilişim güzel bir noktada... Bütün bilgiler toplanıyor ama bu kadar bilgiyi kimler topluyor, kimler kontrol ediyor? Bu bilgilerin bir yerde toplanmasıyla bizler fişlenmiş mi oluyoruz? Hukukun çeliştiği nokta da burada ortaya çıkıyor. Bir tarafta bilişim toplumu, diğer tarafta bilgilerin birileri tarafından kontrol edilebiliyor olması...Türkiye’de bilişim teknolojileriyle ilgili bir düzenleme yapılmadı. Bu kontrolsüz bilgi, karmaşaya sebep oluyor" dedi.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, panele katılanlara teşekkür ederek birer plaket sundu.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst