chat eczaonline.com yazılım uzmanı gaziantep web tasarım

Bitcoin Lightning Network Node Kurulumu - Ücretsiz

Katılım
22 Mar 2018
Mesajlar
60
Beğeniler
2
#1
Daha önce Lightning Network nedir ve faydaları nelerdir olarak bir konu açmıştım size. Şimdi ise sizlere kendinize ait bir Lightning Network Node nasıl kuracağınız hakkında adım adım sizlere aktarmak istiyorum. Ligtning Network Node kurmak çok zor olmasada meşakatli yollardan geçeceksiniz.

Bitcoin Lightning Network Node sayesinde bitcoinden giren çıkan işlemlerden komisyon alarak para kazanabilirsiniz. Yeni bir sistem olduğu için kesinlikle şimdiden yerinizi almanızı öneririm. Zira node sayıları zamanla artacak buda işinizi iyice zorlaştıracaktır.

Şimdi başlayalım;

Bize Neler Gerekli ?

  • Ubuntu 16 ve üstü VPS
  • Hard Disk 250 GB ve üstü
  • Ortalama değerlerde RAM

Cloud Google Üzerinden Ücretsiz Sunucu Alma

Cloud Google sitesine girelim ve ücretsiz deneyin butonuna tıklayarak 300 $ ücretsiz deneme süresi alabilirsiniz. Ortalama 6-7 ay ücretsiz bir şekilde kullanırsınız.

Kayıt olduktan sonra konsola girelim. Orada sırasıyla Compute Engine>Sanal Makine Örnekleri tıklayalım.
Daha sonra gelen ekranda Örnek Oluştur diyelim.Aşağıdaki özelliklerde olduğu gibi bir örnek oluşturalım.Oluşturduktan sonra Sanal Makine Örneklerine girip SSH'ye tıklayıp terminal penceresini açalım.Sunucu işini halletiğimize göre kuruluma başlayalım.

Lightning Network Node Kurulum Aşamaları

Kurulum için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyelim.

1- Docker kurulumu

Kod:
sudo -s
sudo apt-get update
wget -qO- https://get.docker.com/ | sh
2- Lightning reposu ve blockchain kurulumu

Kod:
git clone https://github.com/dougvk/lightning-node.git
cd lightning-node
docker build . -t dougvk/bitcoind
mkdir -p /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind
docker run --name bitcoind_mainnet -d -v /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind:/data -p 8333:8333 -p 9735:9735 dougvk/bitcoind:latest
Bu aşamadan sonra bitcoinin başlangıç zamanından günümüze kadar olan bütün işlemler inmeye başlayacaktır sunucuya. Bu uzun zaman alabilir. Sunucu hızınız ve bağlantı hızına bağlı olarak en az 6 saat devam edebilir. Ben 3 gün bekledim.

Senkronizasyon işlemi devam ederken aşağıdaki kod ile ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Kod:
docker logs bitcoind_mainnet --tail "10"
Blockchain dosyamızın inmesi tamamlandımı diye arada aşağıdaki işlemi uygulayalım.

Kod:
du -h /scratch
Bu koddan sonra aşağıdakine benzer bir ekran karşılaması gerek sizi3- Blok kontrol işlemi

Kod:
nano /usr/local/bin/bitcoin-cli
Daha sonra gelen ekranda aşağıdaki kodu yapıştıralım ve CTRL + X ile çıkış yapıp gelen yanıta "y" diyelim ve ENTER'a basalım iki defa.

Kod:
#!/usr/bin/env bash
docker run --rm --network container:bitcoind_mainnet -v /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind:/data dougvk/bitcoind:latest bitcoin-cli "[email protected]"
Daha sonra sırasıyla aşağıdaki kodları girelim.

Kod:
chmod +x /usr/local/bin/bitcoin-cli
bitcoin-cli getblockchaininfo
Bu aşamadan sonra bir çıktı verecek bize aşağıdaki gibi. blockchain.info/blocks sitesinden blokları kontrol edelim. Bunun için gelen çıktıda blocks yazan yere bakalım ve blockchain.info bloğu ile karşılaştıralım.4- Node isminizi belirleme

Kod:
mkdir -p /scratch/bitcoin/mainnet/clightning
docker run --rm --name lightning --network container:bitcoind_mainnet -v /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind:/root/.bitcoin -v /scratch/bitcoin/mainnet/clightning:/root/.lightning --entrypoint /usr/bin/lightningd cdecker/lightningd:latest --network=bitcoin --rgb=0066cc --alias=KOYMAKİSTEDİĞİNİZİSİM --ipaddr=SUNUCUNUNİPADRESİ --log-level=debug
KOYMAKİSTEDİĞİNİZİSİM yerine sizin istediğiniz herhangi bir isim koyabilirsiniz. SUNUCUNUNİPADRESİ yerine sunucunuza ait ip adresini yazın.

Bu aşamadan sonra birşeyler daha sonra nodeniz hazırlanmaya başlayacak. Bu biraz zaman alabilir. Yeni bir SSH penceresi açalım ve açık olanı olduğu gibi bırakın kapatmayın kesinlikle. Şimdiki işlemleri yeni SSH penceresinde yapacağız.

Kod:
nano /usr/local/bin/lightning-cli
diyelim ve çıkan ekranda aşağıdaki kodları yapıştırıp CTRL + X ardından gelen soruya "y" diyelim ve ENTER yapalım.


Kod:
#!/usr/bin/env bash
docker run --rm -v /scratch/bitcoin/mainnet/clightning:/root/.lightning --entrypoint /usr/bin/lightning-cli cdecker/lightningd:latest "[email protected]"
ardından

Kod:
chmod +x /usr/local/bin/lightning-cli
5- Cüzdan oluşturma ve BTC gönderme


Kod:
lightning-cli newaddr
Ekranda size yeni bir BTC cüzdan adresi verecek o cüzdan adresine 0.003-0.004 arasında BTC göndermeniz gerekiyor. Bunun amacı kendinize fonlama sağlamak ve diğer kanallara bağlanmak. 6 onay aldıktan sonra cüzdanınıza bitcoinler gözükür.

Kod:
lightning-cli listfunds
Komutu ile cüzdanınıza bitcoin gelip gelmediğini görebilirsiniz.

6- Kanallara bağlanma

Kod:
lightning-cli connect 03c7cad7e4ecfc741909b910d59b31b631e36afffc58e87389172c80702fddcbfa 35.184.79.142:9735
Kod:
lightning-cli fundchannel 03c7cad7e4ecfc741909b910d59b31b631e36afffc58e87389172c80702fddcbfa 25000
Sırasıyla yukarıdaki kodlarıyla komuta girelim. Hesabınızdan 0.00025 btc o hesaba aktarılır ve kanalınız oluşur. Eğer kanalı kapatırsanız gönderdiğiniz bitcoinler size geri döner tekrar.

Bağlantımız sağlandımı sağlanmadımı aşağıdaki komuttan bakabilirsiniz.

Kod:
lightning-cli listpeers
Bağlandıysa CHANNEL_NORMAL yazması gerekmektedir. 10 dk ile 1 saat arası sürebilir bağlanması.

Birden fazla kanala bağlanabilirsiniz. Bunun için https://lnmainnet.gaben.win/ sitesine girerek bütün nodeleri görebilirsiniz.

7- Fee miktarınızı belirleme

Kod:
lightning-cli dev-setfees 25000 10500
Komutunu girerek fee miktarınızı belirleyebilirsiniz. 25000 10500 sats yerine kendi belirlediğiniz miktarı girebilirsiniz. Ancak ligtning network resmi sitesinde bu oranlar önerildiği için bunu giriyoruz.

Bu aşamadan sonra bütün işlemlerimiz bitiyor. Nodeniz hayırlı olsun

Bunun dışında işinize çok yarayabilecek ek bilgiler vermek istiyorum

Ek Bilgiler

1- Eğer kurulum esnasında server kapandı ve indirme işlemi durduysa

Kod:
sudo docker stop bitcoind_mainnet
ardından
Kod:
sudo docker start bitcoind_mainnet
komutlarını girebilirsiniz.

2- Eğer node isminizi değiştirmek isterseniz

Kod:
docker stop lightning
Kod:
docker run --rm --name lightning --network container:bitcoind_mainnet -v /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind:/root/.bitcoin -v /scratch/bitcoin/mainnet/clightning:/root/.lightning --entrypoint /usr/bin/lightningd cdecker/lightningd:latest --network=bitcoin --rgb=0066cc --alias=KOYMAKİSTEDİĞİNİZİSİM --ipaddr=SUNUCUNUNİPADRESİ --log-level=debug
İşlemlerini tekrardan yapıyoruz.

3- Benim node ismim Kripto buna bağlanabilirsiniz.

Takıldığınız herhangi bir nokta olursa yorum bölümünden sormaktan çekinmeyin. Bildiğim kadarı ile sizlere yardımcı olmaya çalışırım. Herkese bol kazançlar
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet Forum pulibet
Üst