İpucu Daha az harcamanın en iyi yolu

ŞeMSi

Empatik
Yönetici
Moderatör
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
788
Beğeniler
102
Konum
Hatay
#1
Daha az harcama yapmanın en iyi yolu, büyük giderleri optimize etmektir.

Büyük harcamalarınızı tespit edin. Bu harcamaları daha aza indirebilir misiniz ? Büyük ihtimalle indirebilirsiniz. Örneğin 900 TL'ye kirada oturuyorsanız, aynı kalitede başka bir evde 800 TL'ye de oturabilirsiniz. Aylık 100 lira kiradan tasarruf etseniz bu yılda 1200 TL yapar.

Aracınız için yakıt alırken, kaliteliyi en uygun fiyata almaya çalışın. Bu tasarruf ta yıllık bazda size çok büyük bir kazanç sağlayacaktır. Büyük harcamaların yanı sıra, küçük harcamalar da yıllık bazda çok büyük bir sermaye tüketimine sebep oluyor. Örneğin iş yerinizde ya da çarşı da günlük içtiğiniz çay sayısını 1 bardak azaltabilirsiniz. Ortalama günde 5 bardak çay içen birisi bunu 4 bardağa düşürebilir. Yine yıllık bazda hesaba vurduğumuzda çok ciddi bir tasarruf sağladığını göreceksiniz. Bir bardak çay 1 TL, her gün bir çay tasarruf ederseniz yılda 360 TL tasarruf etmiş olacaksınız.

Marketlerden sebze ve meyve alma yerine semt veya mahalle pazarlarını tercih edebilirsiniz. Markette 6 TL'ye satılan soğanı semt pazarında 4.5 TL'ye satın alabiliyorsunuz. Tüm sebzelerde oluşacak fark yıllık bazda çok büyük tasarruf sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Daha az harcama yapmak için egzersiz planı yapalım

Kişisel olarak harcamalarınızla ilgili kendinize bazı sözler verin. Bununla beraber, önünüzde, harcamalarınızı azaltmanın yollarını beyin fırtınası yapın. Hiçbir fikir çok küçük değildir. Hiçbir fikir çok büyük de değildir. Hiçbir fikir çok aptalca da değildir. Maliyetleri düşürmek için gerçekleştirebileceğiniz her türlü eylemi hızlı bir şekilde yapın. Tüm harcamalarınız, hedefleriniz ve misyonunuzla uyumlu olsaydı, para nereye giderdi, biraz düşünün?

Beyin fırtınasını tamamladıktan sonra, üç özel yol seçin - büyük veya küçük - bu haftadan itibaren harcamalarınızı azaltabilirsiniz. ( Örnekler: Markete yürüyerek gideceğim. Bir kütüphane kayıt olacağım. Faturalı hattımı iptal edeceğim. )

Ayrıca, bir sonraki adımda ulaşmak için çalışacağınız bir "büyük hedef" seçin . İki yıl sonra şu kadar tasarruf etmiş olacağım gibi. Bunu büyük, cüretkar bir hedef haline getirin. ( Örnek: İki arabalı bir aileden bir arabalı bir aileye gideceğiz. )

Umarım 2019 yılı sizler için büyük tasarrufların sağlandığı bir yıl olur. Özellikle ekonomik sorunların yaşandığı bu dönemde tasarruf etmek oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Daha fazla tasarruf edebilmek için, siz de fikirlerinizle forum ziyaretçilerine yardımcı olmak adına yorum bölümünde görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Herkese keyifli forumlar.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst