Dialer Hakkında bilgi edinmek istiyorum.

RemiX

Profesyonel Üye
Katılım
25 Mar 2005
Mesajlar
214
Beğeniler
0
Yaş
36
#1
1) Dialer nedir?
2) Dialer hangi yollarla bulaşır?
3) Pc nize dialer bulaştığınızı nasıl anlarsınız?
4) Siteye girince bu sitede dialer varmış diyebilmeniz icin neleri bilmeniz gerekir?
5) Dialerden korunmak icin hangi programları tavsiye edersiniz?


NOT: Arkadaşlar örnek vererek açıklamalı anlatırsanız sevinirim. Ekleyeceğiniz başka sorular varsa cevaplarını beraber bulalım.
 

hakanizm

Müptela Üye
Katılım
11 May 2006
Mesajlar
1,952
Beğeniler
0
Konum
Nereye
#2
DİALER NEDİR?

Dialer programı genelde mp3 siteleri, crack siteleri ve p*rn*grafi içerikli sitelerden bilgisayarımıza bulaşmaktadır. Bu dialer programları sizin normal internet bağlantınızı kesip uluslararası internet hattından sizi internete bağlamaktadır. Saat ücreti uluslararası sunuculara göre değişmektedir. Ortalama saat ücreti
600 - 900 milyon civarındadır.. Bu program üzerinden farketmeden yaptığınız bir saatlik bağlantı sonrası telefon faturanız vasıtasıyla bu rakamlar size ulaşmaktadır. Türk Telekom bu konuda yapılan itirazları kabul etmeyip, bu ücreti tahsil etmektedir.

DİALERDEN NASIL KORUNULUR

Telefonunuzu uluslararası görüşmelere kapattırabilirsiniz.

Dialer programlarının uzantısı .exe formatındadır. download etmek istediğimiz şeylerden sadece programların uzantısı exe olabilir. müzik, resim, film indirmek istediğimizde uzantılara dikkat etmeliyiz. .exe uzantısı gördüğümüzde indirmeyip o siteyi kapatmalıyız. Çünkü dialer programları sadece tıklayarak değil o sayfayı açtığımızda tıklamadan da bilgisayarımıza girebilmektedir.

İnternetten download etmek istediğimiz nesnenin formatına dikkat edilmeli. indirmek istediğimiz şeyin üzerine sağ tıklayarak özellikler dediğimizde orada http:// diye başlayan yazının sonuna dikkat edilmeli. müzik indirilecekse yazının sonu .mp3, .waw, .mid olmalıdır. film indirmek istiyorsak sonu .mpg, .mpeg, .avi, .mov, .asf, .rm olmalıdır. resimlerin ise .jpg ve .gif sıkıştırılmış dosya ise .zip, .rar olmalıdır.

Müzik, film, resim indirmek istediğimizde indirdiğimiz dosyanın adına dikkat etmeliyiz. mp3yukle.exe, fullmp3.exe, jpg.exe gibi isimler gördüğümüzde buna kesinlikle tıklamamalıyız. yukarıda belirttiğimiz gibi .exe uzantısı dialer programının uzantısıdır.

İnternetten başka bir program indirmek istediğimizde bunun uzantısı da .exe olacaktır, böyle bir durumda .exe kısmından önceki ada bakmalıyız, eğer indirmek istediğimiz programın adı yazıyorsa sorun yok demektir. Ama hiç de belli olmaz istediğimiz programın adı verilmiş bir dialer olabilir. Böyle bir durumada da indirdikten sonra dikkat etmeliyiz. kurarken modemden telefon hattını çıkarabilirsiniz. bu sizi uluslararası bağlantıdan koruyacaktır.

.zip uzantısı sıkıştırılmış dosya uzantısıdır. İndirmek istediğimiz dosya bu zip dosyasının içinde yer alabilir. Bu seferde zipli dosyayı açtığımızda zipin içindeki dosya uzantısına dikkat etmeliyiz. Müzik, film, resim indirdiysek uzantısı yine .exe olmamalıdır.

http://www.aydesign.net/guvenlidownload.htm
adresinden alınmıştır.
 
M

MasterTR

#4
telekom tum dialer numaralarini bloklami$ durumda fakat dialercilar surekli yeni hat arayi$inda en son afrika ulkeleri uzerinden sagliyolardi.. adsl icin boyle sorun olmaz gerci dialup icinde sorun yok cunku telekom hatlarin %99 ini bloklami$ durumda
 

hakanizm

Müptela Üye
Katılım
11 May 2006
Mesajlar
1,952
Beğeniler
0
Konum
Nereye
#5
Telekom isterse banlasın. İstemezse banlamasın sorun değil.

Çünkü bilerek bu soruna önlem almadığı için suçlu telekom sayılıyor. Ama dava açarsanız..

En son duyduğum dava Altemur Kılıç adında bir gazete köşe yazarı dava etmişti telekomu.. Adamın makinesine dialer bulaşmış ve birkaç milyar fatura gelmişti.. Davayı kazandı hiçbirşey ödemedi.

Dialer sorunu eskide kaldı. Acemi dediğin gibi adsl ve kablo modemlerde işe yaramıyor.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Üst