etil alkol rp satın al
chat ege.net

Dijital imza nedir?

Katılım
18 Nis 2008
Mesajlar
773
Beğeniler
39
#1
Dijital İmza ya da diğer bir ifade ile elektronik imza, elektronik ortamda bir mesajın kime ait olduğunu kanıtlamak için bir açık şifreleme algoritması olan dijital imza kullanılır. Dijital imza günlük hayatta kullanılan ıslak imzadan farklı olarak her seferinde farklı bir değere sahip olmaktadır. Dijital imza fonksiyonunun bir girdisinin açık metin olmasından dolayı metinlerin farklı olması durumunda her seferinde farklı imzalar üretilecektir.

Elektronik imza (e-imza) hem mesajlaşmada kimlik doğrulamayı sağlayarak haberleşen iki kişiyi, kötü niyetli üçüncü kişilere karşı hem de haberleşen kişileri inkâr etme ihtilaflarında birbirlerine karşı korumaktadır. Dijital imzanın, imzalanan metne bağlı bir örüntüsü olmalıdır. Dijital imza benzersiz olmalıdır. Dijital imzaları üretmek hesaplama açısından kolay olmalıdır. Göndericiden gelen imzaları tanımak ve doğrulamak kolay olmalıdır. Göndericinin oluşturduğu dijital imzayı kötü niyetli kişiler oluşturamamalıdır. Gönderici dijital imzanın bir kopyasını kolaylıkla oluşturarak saklayabilmelidir.

RSA dijital imza protokolü RSA şifreleme algoritmasına dayanmaktadır. En yaygın olarak bilinen ve kullanılan dijital imza protokolüdür. RSA dijital imzalamasına ek olarak, daha önce açıklanan ElGamal şifreleme algoritması da dijital imza için kullanılabilir. Dijital imza algoritması (DSA-Digital Signature Algorithm) ayrık logaritma prensibine göre tasarlanmıştır. Fakat ElGamal dijital imza protokolüne göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. DSA algoritması, sadece dijital imza üretmek amacıyla tasarlanmıştır. RSA ve ElGamal algoritmalarında olduğu gibi şifreleme amaçlı kullanılmaz.
 

Bu konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Misafirler: 0)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst